İstanbul Doğa Sporcuları Demavend Dağı'na Tırmandı

Türk dağcılar, İran'ın en yüksek dağlarından olan 5 bin 610 rakımlı Demavend Dağı'nın zirvesinde bayrağı açtı.

İstanbul Doğa Sporcuları Demavend Dağı'na Tırmandı

İstanbul Doğa Sporları Kulübü tarafından organize edilen tırmanışı gerçekleştirmek için dağcılar İstanbul'dan Tahran'a gitti. Tahran'dan Polur şehrine geçen 9 Türk dağcı, tırmanışlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirerek Demavend Dağı'nın zirvesinde Türk bayrağı açtı.

Asya’nın en yüksek dünyanın ise en yüksek ikinci volkanı konumunda olan, zirveye yakın noktalarda kükürt gazı çıktığı için yarı aktif kabul edilen Demavend Dağı’na çıkan dağcılar, dağdaki kamplarda 4 gece konakladı. Etkinliğe katılan İstanbul Doğa Sporları Kulübü adına Başkan Yardımcısı Mehmet Çiçek, İran'ın en yüksek dağı olan Demavend'a başarılı tırmanış yaptıklarını anlattı.

Yüksek irtifa öncesi önemlii bir basamak olan olan dağda sorunsuz şekilde zirve yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Çiçek, "Kulüp olarak bir zirve faaliyetini geniş katılım sayılabilecek bir sayıyla tamamladık. İran Dağcılık Federasyonundan gerekli izinleri almak için Tahran’dan Polur’a geldik. Burada izin işlemlerinin tamamlanmasının ve dağ giriş ücretinin ödenmesinden sonra 3 bin 50 metrede bulunan ana kampa çıktık. Bu kampta bir gece konakladıktan sonra 4 bin 200 metre yükseklikte bulunan ikinci kampa tırmandık. Bu kamp zirve öncesi son kamp ancak yüksekliğe uyum yani aklimatizasyon için bu kampta zirve öncesinde 1 gece konakladık. Zirve tırmanışımız açık ama soğuk bir havada, zaman zaman buz geçişleri de içerecek şekilde devam etti. 5 bin 500 metreye geldiğimizde ise soğuk yanı sıra kükürt gazının kokusu da yürüyüşü zorlaştırdı. Her yönden esen rüzgar zaman zaman yoğun gaz kokusuna maruz bırakabiliyor. Ancak buna rağmen Adem Gül rehberliğinde başladığımız zirveyi 9 sporcu ile başarıyla tamamladık." ifadelerini kullandı. Çiçek, İstanbul Doğa Sporları olarak, farklı ülkelerde bulunan yüksek dağlara tırmanış gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Mehmet Çiçek İstanbul Doğa sporcularından, Ali Can Derviş, Aykut Keskin, Emre Kapukaya, Hasan Çiçek, Levent Erbay, Ramazan Günay, Rümeysa Terzioğlu ve Yusuf Alper Kutluer ile birlikte İran'ın en yüksek i dağında zirve yaptıkları ve Türk bayrağını açtıkları için çok mutlu olduklarını ifade etti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER