Orta Likya Yolu

Orta Likya Yolu

Likya Yolu

Likya Yolu'nun antik kentleri bir araya getiren bir yol olduğunu, bu yüzden de uzun ve gelişen bir yol olduğunu, bugün için 530-550 km uzunluğunda olduğunu önceki yazımızda belirtmiştik.Likya Yolu'nun tek seferde yürünmesi için 30 günlük bir program da yapılabilir tabi ki ancak burada unutulmaması gereken neredeyse her gün 17-18 km yürünmesi gerektiğidir, bu yolu bitirmek için belirli bir plan çerçevesinde hareket ederek tek seferde mümkün olsa da, Batı, Orta ve Doğu Likya oarak bölerek 3 defada yürümek daha popüler. Biz de bu nedenle kesin olmayan ve herkese göre değişebilecek haritalar olsa da, Likya younu 3 ayrı parçaya bölerek anatmaya çalışacağız.

Batı Likya Yürüyüşü (Fethiye - Aperlai)

Orta Likya Yürüyüşü (Kalkan- Kumluca)

Doğu Likya Yürüyüşü (Finike - Beldibi)

Likya Yoluna giriş sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

.

Orta Likya Yolu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Likya yolu'nu üç ayrı parçaya bölmek istediğimizde sınırlar kesin olmamakla birlikte Kalkan, Kaputaş bölgesinden, Kumluva bölgesine kadar olan bölüm Orta Likya olarak adlandırılabilir. Orta Likya Batı ve Doğu Likya kadar popüler olmamasının nedeni rotaların güzelliği ile ilgili olmayıp ulaşım ve konaklama imkanları ile ilgili, zira Batı Likya yürüyüşü için Dalaman havalimanı, Doğu Likya için Antalya Havalimanı ulaşım imkanı sağlarken, Orta Likya için yine bu havalimanlarından birini kullanmak gerekli.

İlk olarak ulaşım konusuna değinmek gerekli, Orta Likya Yolu için başlangıç bölgenizi seçmekte serbest olsanız da, batıdan başlayacaksanız Dalaman Havalimanı, doğudan başlayacaksanız Antalya Havalimanı daha yakın kabul edilebilir. 

Öncelikle doğudan batıya olacak şekilde bu bölgedeki yerleşim birimlerini, daha sonra mutlaka görülmesi gereken yerleri, antik kentleri sayarak etap etap yürüyüşten bahsedebiliriz.

Kumluca, Finike, Demre, Kaleüçağız, Kaş ve Kalkan bu bölgede bulunan yerleşim birimleri olarak sayılabilir, bunlardan en büyük olanı Kaş, en küçük olanı Kaleüçağız, fakat hepsinde konaklama imkanı mevcut.

Finike'nin kuzeyinde bulunan Limyra, Demre'de bulunan Myra ve Andriake, Simena, Kekova Batık Şehir, Theimussa,Aperlai, Apollonia, Sebeda, Antiphellos, Kalkan'ın hemen batısında bulunan Patara Antik kentleri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2021, 09:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER