Tahran Gezi Rehberi

Son dönemlerin popüler ülkesi haline gelen İran'ın başkenti Tahran'da gezilecek, görülecek, zaman geçirilecek yerler

Tahran Gezi Rehberi

İran'ın başkenti binlerce yıllık Pers Medeniyetinin aksine aslında Tahran 200 yıllık bir kent geçmişine sahip ancak bu süreç içerisinde İran'ın en büyük şehri olmuş durumda. Bu özelliği ile İran'da görülmesi gereken kentler arasında ilk sırada olmasa da önemli bir yer kaplıyor. Bu yazımıza başlamadan önce İran'dan da kısaca bahsetmek faydalı olabilir. 

Kısaca İran

İran yüzölçümü olarak 1.648.195 kmile Türkiye’nin 2 katı yüzölçüme sahip (Dünya'nın en büyük 18. ülkesi), bu büyük alanda ise Türkiye ile yaklaşık nüfusa sahip durumda, yani nüfusu yaklaşık olarak 83 milyon (nüfus olarak Dünyanın en büyük 17. ülkesi). Etnik olarak nüfusunun yarısından fazlas Fars. Azinlık olarak ise Azeriler, sonra da kürtler geliyor ancak Türkmen ve Araplar gibi başka birçok azınlık daha bulunuyor. Hem Azerilerin hem de Türkmenlerin olduğu düşünüldüğünde sokakta Türkçe konuşulması veya Türkçe bilenlerin olması da son derece sıradan bir durum.

İran'da kökeni Arap alfabesine dayansa da Fars alfabesi kullanılıyor, yani gördüğünüz yazıları okumak imkansız ancak yazı kadar kafa karıştıran bir başka husus da para birimi. İranda para birimi Tümen ve Riyal (Riyal’in bir 0 atılmış hali Tümen ancak  onun da 4 sıfır okunmadan telafuz ediyorlar, zaten yeni parada bu sıfırlar farklı renk ile basılmış durumda, - bizim YTL kullandığımız dönem gibi ama daha kafa karıştırıcı bir durum)

İran 1979 yılından beri İran İslam Cumhuriyeti olarak yönetiliyor, İran İslam devrimi sonrası kurucu Ayetullah Humeyni olarak kabul ediliyor. Şu andaki dini lider ise Ayetullah Ali Hamaney. Şeriata uygun olarak yönetilen ülkede Devrim Mahkemeleri, devrim polisi gibi rejim koruyucu farklı mahekmeler ve polis teşkilatı da bulunuyor. ancak aklınıza Suudi Arabistan örneği de gelmesin, kadınların bu örneğe göre çok daha özgür olduklarını, özellikle büyük kentlerde çok daha rahat olduğunu söylemek mümkün, örneğin son dönemlerde başörtüsü zorunluluğuna karşı bir başkaldırı da var, takılan başörtüsü ise saçların yarısından fazlasını açıkta bırakıyor ve bu alışılmış bir durum.

Tahran

İran’ın Başkenti ve En Büyük Şehri durumunda, 3-4 milyonu günlük şehir dışından gelen ve giden insanlardan oluşan yaklaşık 18 Milyon nüfusu var, şehir aslında kuzey modern ve güney eski şehir olarak ikiye bölünmüş durumda ve en büyük sorunları hava kirliliği ve trafik.

Devamı gelecek

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2022, 11:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER