10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 71. yılında 500 dil ile en çok dile çevrilen metin olmaya devam ederken, en çok ihlal edilen metin olmaya da devam ediyor.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

İnsan Hakları Günü her yıl, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin BM Genel Kurulu tarafından 1948 yılında kabul edildiği gün olan 10 Aralık tarihinde kutlanmaktadır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin  kabulü ile ırk, renk, din, cinsiyet, dil, siyasi veya diğer görüşler, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğum veya diğer statüler sebebiyle ayrımı gözetmeksizin herkesin doğal insan haklarına sahip olduğu ilan edilmiş oldu, 1950 yılında da BM yine bir karar alarak 10 aralık tarihini insan hakları günü ilan etti.

Dünyanın değişik bölgelerinden çeşitli hukuki ve kültürel geçmişe sahip temsilciler tarafından hazırlanan Beyanname, evrensel değerler ile tüm halklar ve tüm uluslar için ortak bir başarı standardı belirlemektedir. Her insanın insanlık onuruna eşit değer verir. Beyanname ve Devletlerin ilkelere taahhütleri sayesinde, milyonlarca insanın insanlık onuru tanınmış ve daha adil bir dünyanın temelleri atılmıştır. Beyanname taahhütleri henüz tam olarak yerine getirilmemiş olsa da, zaman testine dayandığı gerçeği, eşitlik, adalet ve insanlık onuruna sahip uzun ömürlü değerlerin kalıcı evrenselliğine kanıttır.

Beyannamede yer verilen ilkeler 1948’de olduğu gibi günümüzde de güncelliğini korumaktadır. 

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi

.

Türkiye'nin 2019 yılı İnsan Hakları Karnesi

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından her yıl ayrı ayrı veya bazen ortak olarak insan hakları raporumuz düzenleniyor, rapor 2019 yılı için de, çok ağır bir şekilde karşımıza çıkıyor. okuyunca içiniz kararıyor, 2019 yılının ilk 11 ayı için düzenlenen buradaki rapora göre;

Kolluk güçlerinin yargısız infazı, dur ihtarına uyulmadığı gerekçesiyle veya rastgele ateş açması sonucu 10 kişi yaşamını yitirmiş, 4 kişi de yaralanmıştır.

Silahlı çatışmalar nedeniyle en az 97 güvenlik görevlisi (88 asker, 7 polis, 2 korucu), 362 militan, 30 sivil olmak üzere toplam 489 yaşamını yitirmiştir. bu dönemde en az 154 asker, 13 polis ve 7 korucu, 38 sivil olmak üzere toplam 212 kişi ise yaralanmıştır.

Güvenlik güçlerine ait zırhlı araçların çarpması sonucu en az 2 kişi yaşamını yitirmiş, 2 kişi de yaralanmıştır.

Mayın ve sahipsiz bomba vb. patlaması sonucu 3 kişi yaşamını yitirmiş, 3 kişi de yaralanmıştır.

Cezaevlerinde hastalık, intihar, şiddet vb. çeşitli gerekçelerle en az 38 kişi yaşamını yitirmiş, 5 kişi de yaralanmıştır.

Zorunlu ya da muvazzaf olarak askerlik görevini yaparken en az 17 kişi şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmiş, 6 kişi de yaralanmıştır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği meclisi’nin verilerine göre iş kazaları/cinayetleri sonucu türkiye’de 2019 yılının ilk 11 ayında en az 1606 işçi yaşamını yitirmiştir.

2019 yılının ilk 11 ayında ise en az 305 kadın, erkek şiddeti sonucu öldürülmüştür.

.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER