2019'da Hayatımızda Gerçekleşecek Değişiklikler

2019 yılına gündelik hayatımızı etkileyecek bazı değişikliklerle gireceğiz.

2019'da Hayatımızda Gerçekleşecek Değişiklikler

2019 yılı ülkemiz için günlük hayatımızı değiştiren bazı değişikliklerin olduğu bir yıl olacak. Bu değişikliklerden en önemlileri plastik poşetlerin ücretli olması, adil kullanım kotasının kaldırılması, bisiklet yollarının zorunlu olması ve sigara paketlerindeki markaların kaldırılması şeklinde sıralanabilir. 

1) Plastik Poşetler Ücretli Olacak

Çevre Kanunu ve  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nde yapılan değişikliklerle 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler ücretli hale gelecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından poşet ücreti 25 kuruş olarak belirlendi. 25 kuruşun 15 kuruşu “geri kazanım katılım payı” adı altında satış merkezinden tahsil edilecek. Ayrıca lastik, akümülatör, pil, araç bataryası, otomotiv pili, madeni yağ, bitkisel yağ, elektronik eşyalardan da benzer bir katılım payı alınacak. Poşetlerin, katılım paylarının ve cezaların bedelleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl güncellenecek. Cumhurbaşkanı, tespit edilen tutarları yarısı oranında artırma ve indirme konusunda yetkili olacak.

2) Adil Kullanım Kotası (AKK) Kalkacak


Adil Kullanım Kotası (AKK) veya Adil Kullanım Noktası (AKN), internet kullanıcılarının şebeke kullanımı sırasında yoğun veri trafiği uygulayarak neden olabileceği teknik problemleri, hasarları ve ağdaki verimliliğin düşmesini önlemek amacıyla planlanmış Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından denetlenen ve onaylanan bir uygulamadır, Kota uygulaması da 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle tamamen kaldırılıyor. Ancak sınırsız internet fiyatları beklendiği gibi düşük kalmadı, örneğin Türk Telekom’da daha önce 24 mbps’lik 150 GB AKK’li pakete ayda 67,00 TL ödeyen bir abone, yeni dönemde bu pakete 125,00 TL ödeyecek, diğer paketlerde de artışlar bu düzeyde ancak Türk Telekom'un 4 mbps hız seçeneğinin aylık 65,00 TL ile ücretlendirilmesi sosyal medyada tepki çekti, sosyal medyada yapılan paylaşımlardan şirketin şu anda eski fiyatlara yakın şekilde uzattığı anlaşılıyor.

3) Bisiklet Yolu Yapılması Zorunlu Olacak

1 Haziran 2019'dan itibaren imar uygulaması görmemiş alanlarda hazırlanıp onaylanacak yeni imar planlarında, bisiklet yolları ile bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek. Mevcut planlarda veya yapılaşmanın olduğu yerlerde bu zorunluluk bulunmasa da, belediyelerin zamanla bu alanlarda da bisiklet yollarına ödem vermeye başlayacağı öngörülüyor.

4) Sigara Paketleri Markasız ve Logosuz Olacak

Bir değişiklik olmaz ise 1 Haziran 2019 tarihinden itibaren Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek. Marka, paketin sadece bir yüzeyine ve bu yüzeyin yüzde 5'ini aşmayacak şekilde yazılacak. Paketlerin üzerine markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri konulamayacak. Bu kurallar, birden fazla paketi bir arada bulunduran tütün ürünleri kutuları için de geçerli olacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER