2020 yılı Asgari Ücret Görüşmeleri Devam Ediyor

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için görüşmelere devam ediyor.

2020 yılı Asgari Ücret Görüşmeleri Devam Ediyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere daha önce 2 Aralık, 10 Aralık tarihlerinde 2 defa toplantı yaptı, bugün ise 3. kez toplanacak. Taraflar arasında uzlaşma olması durumunda bugün, olmaması durumunda ise 4. toplantıda asgari ücretin açıklanması bekleniyor.

Toplantılarda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

Görüşmelerden önce Türk-İş, 2.578,00 ettiğini açıklamıştı. DİSK ise asgari ücretin net 3.200,00 TL olmasını ve vergiden tümüyle muaf tutulmasını istemişti.

2018 yılında Agi dahil 1.603,12 TL olan asgari ücret, 2019 yılında ise Agi dahil 2.020,58 TL'ye yükseltilmiş yani %26,05 oranında artış yapılmıştı.

2019 yılı için artışın %26,05 oranında olması bütün tahminlerin üzerinde bir artış olduğunu göstermişti. Asgari ücret 2019 yılı itibariyle brüt olarak 2.558,00 TL olarak belirlenmiş, bu ücrettten sigorta, vergi ve diğer kesintiler yapılmakta iken asgari geçim indirimi (AGİ) eklenmektedir ve en az 2.020,58 TL net olarak belirlenmektedir.

Asgari ücretin işverene maliyeti ise, 2019 yılı itibariyle sigorta ve işsizlik fonu dahil 3.005,65 TL olmaktadır.

.

Asgari Ücret Nedir?

Ücret, emeğin karşılığıdır ve asgari ücret, bir insanın, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde belirlenen ve bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafundan, her yıl belirlenen asgari ücret hangi iş kolunda ve hangi yasaya tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı göstermektedir. Ülkemizde 16 yaşın altı ve üstü işçiler için ayrı ayrı velirlenmektedir.

Nasıl Belirlenir?

Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında 15 kişiden oluşur. Bu 15 kişi ise

Bakanlılk ve diğer ilgili birimlerinden 5 temsilci,
Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşundan 5 temsilci,
Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşundan 5 temsilci şeklinde belirlenmektedir.


Komisyonun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamakla beraber en geç 2 yılda bir toplanmak zorundadır ve genellikle her yıl Kasım ayının son haftası veya Aralık ayının ilk haftası toplanmaktadır. . Bakanlığın çağrısı ile, komisyon en az on üyenin katılımı ile toplanır. Oylamalar çoğunluk esasına göre yapılır. İki farklı seçeneğe eşit sayıda oy verilmesi halinde komisyon başkanının oy verdiği seçenek kabul edilir.

Komisyonun ücretin belirlenmesine ilişkin kararı kesindir. 

Ne zaman uygulanır?

Asgari ücretin en fazla 2 yılda bir güncellenmesi zorunludur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu’nca belirlenen yeni asgari ücret tutarı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. Yayınlandığı ayı takip eden aydan itibaren tüm işyerlerinde geçerli olur.

Tarihsel Gelişimi

Dünyada ilk kez 1890 yılında, Avustralya ve Yeni Zelanda'da başlayan asgari ücret uygulaması, 1900'lü yılların başında Avrupa'ya, sonra da tüm dünyaya yayıldı. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 1928'de kabul ettiği Asgari Ücret Belirleme Yöntemleri ile İlgili Sözleşme ile uluslararası bir ölçüt getirildi. Türkiye bu sözleşmeyi 1973 yılında imzaladı ve 1974 yılında da onayladı.

Türkiye'de, asgari ücret belirlenmesi ile ilgili ilk uygulama, 1969 yılında altı farklı bölgeye ayrılan 26 ilde yapıldı. Daha sonraki dönemde bu illerin sayısı artırıldı; 1973 yılında da bazı illerde tarım işçileri için asgari ücret uygulamasına gidildi.

1989 yılına dek ülke geneline yaygınlaştırılan bu uygulama sürdürüldü. 1989 yılından itibaren asgari ücret, 16 yaşını doldurmuş ve 16 yaşını doldurmamış işçiler için ayrı ayrı olmak üzere,belirlenmeye başlandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 10:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER