25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü

BM tarafından, kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan edildi

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü

25 Kasım'ın kökleri 1960 yılına kadar uzanıyor.

Dominik Cumhuriyeti'nde Rafael Leonidas Trujillo diktatörlüüne karşı, siyasal özgürlük ve eşitlik için mücadele eden üç kız kardeş, Maria Mirabel, Minerva Mirabel, Patria Mirabel yani Mirabel Kardeşler ve eşleri terörist ilan edildiler, kendileri ve eşleri defalarca tutuklandı, mal varlılarına el konuldu ancak kardeşler mücadeleden asla vazgeçmediler.

2 Kasım 1960 tarihinde Trujillo, “Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel Kardeşlerdir” şeklinde bir konuşma ile Mirabel kardeşleri hedef tahtasına oturtmuş oldu, bu tarihten sadece 23 gün sonra tarihler 25 Kasım'ı gösterdiğinde hapishanedeki eşlerini ziyaretten dönen Mirabel Kardeşler’in aracını durduruldu, Mirabel Kardeşlere önce tecavüz edildi, sonra da  öldürüldü, cesetleri de bir uçurumdan aşağıya atıldı. Ülke basınında ise bu olay bir trafik kazası olarak gösterildi.

Mirabel Kardeşler’in ölümünden sonra ülkede ayaklanmalar daha çok arttı, 6 ay sonra 30 Mayıs 1961’de ise Trujillo bir suikast sonucu öldürüldü. Ülke 1963 yılında serbest seçimler ile demokrasi ile tanışsa da Mirabel Kardeşler bu günleri göremedi ancak unutulmadılar da.

1981'de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı'nda; 25 Kasım "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" olarak kabul edildi. 1981'den bu yana dünyanın dört bir yanında kadınlar; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, erkek şiddetine, tecavüze, tacize, savaşa, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyorlar. Daha sonra 1985 yılında, BM tarafından "25 Kasım, kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele" günü ilan edildi. ancak 1999 yılına gelindiğinde ise Birleşmiş Milletler tarafından "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" olarak duyuruldu.

Kızkardeşlerden birinin kod adı olan "Kelebek", Dominikli şair Pedro Mir tarafından "Amén de Mariposas" (Kelebeklerin Amini) adlı, üç kız kardeşin katlini kınadığı şiirinde kullanıldı. Aynı dönemde, Dominik Cumhuriyeti'nde ve Amerika'da en çok satan yazar olan Julia Alvarez, Mirabel Kardeşlerin hayatını anlattığı romanını "In the Time of The Butterflies" (Kelebekler Zamanı) yayımlandı. Ve bu kitap, Mirabel kız kardeşlerin "kelebekler" olarak tanınmasına neden oldu. 2001 yılında bu kitap filme de çekildi.

Sayıları kesin olmamakla birlikte kadına karşı şiddete dair ulusal ve uluslararası bazı çalışmalar, şiddetin aslında evrensel bir sorun olduğunu gortaya koyuyor, ülkemizde de her gün kadına karşı yeni şiddet hatta kadın cinayeti ile karşılaşmaktayız. Ülkemizde ve dünyada kadına uygulanan şiddet; din, dil, ırk ayırt etmeksizin çok yaygın olarak karşılaşılan bir problem olmaya devam ediyor.

https://kadincinayetleri.org/ sayfası verileri Türkiye’de 2010'dan bu yana 1964 kadın öldürüldüğünü gösteriyor ancak, sayı her geçen yıl artan şekilde devam ediyor. 2016'da 304, 2017'de 353, 2018'de 280 kadın cinayete kurban gitmiş durumda, bu yıl ise sayı bugünden 302'ye ulaşmış durumda.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 14:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER