ABD KADERİNİ OYLADI

ABD'de son yılların en kritik ara seçimi gerçekleşti. 2018 ara seçimlerinde Trump Temsilciler Meclisinde çoğunluğu kaybetti.

ABD KADERİNİ OYLADI

2018 ARA SEÇİMLERİNDE OY KULLANMA SONA ERDİ

Amerika Birleşik Devletleri'nde son yılların en kritik ara seçimi gerçekleşti. ABD'de milyonlarca seçmen, Senatodaki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre Cumhuriyetçi Parti Senatodaki üstünlüğünü korumayı başarırken, Temsilciler Meclisi'nde Demokrat Parti 8 yıl sonra çoğunluğu elde etti. ABD Başkanı Donald Trump ise ilk açıklamasını resmi twitter hesabından yaparak "Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler" dedi.

Seçimlerden önce Temsilciler Meclisinde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat Temsilci görev yaparken, 5 koltuk ise boş bulunuyordu. Şu ana kadar belli olan 414 koltuk ise 220 Demokrat Parti, 194 Cumhuriyetçi Parti şeklinde dağıldı, henüz belli olmayan 21 koltukta ise yine çoğunluğun Demokrat Partide olması bekleniyor. Bu sonuçlara göre Demokratların Temsilciler Meclisinde çoğunluğu elde etmesine kesin gözle bakılıyor.

Seçimden önce Senatoda ise 51 Cumhuriyetçi Parti, 49 Demokrat Parti senato üyesi bulunuyordu, şu ana kadar belli olan sonuçlara göre 96 senato üyesinden 51 Cumhuriyetçi Parti, 43 Demokrat Parti 2’de diğer parti senato üyesi bulunuyor. Bu sonuçlara göre de Cumhuriyetçi Parti Senatoda çoğunluğu elde etmesine kesin gözle bakılıyor.

Bu seçimin tarihi seçim olarak değerlendirilmesi ise 2020 seçimleri için bir referandum niteliğinde olması, mevcut sonuçlara göre en kuvvetli adayın hala mevcut başkan Donald Trump olduğu ortaya çıksa da Trump'ın önümüzdeki 2 yılı geçirmesi daha da zorlaşmış durumda. ABD sisteminde "topal ördek" olarak adlandırılan, başkan ile kongrenin farklı partilerde olması, zaman zaman yönetimsel sorunlar ortaya çıkarmakta, son olarak Barrack Obama'nın son 2 yılı da benzer zorluklarla geçmişti.

ABD ARA SEÇİMLERİ BİRÇOK AÇIDAN İLKLERE SAHNE OLDU

ABD'de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Partiden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, "Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler" oldular. Hatta Temsilciler Meclisinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi Somali asıllı Ilhan Omar oldu.

Tennesse eyaletinde ise Cumhuriyetçi Marsha Blackburn seçildi. Blackburn eyalet tarihindeki ilk kadın senatör oldu.

Colorado eyaletindeki valilik seçimlerini kazanan Jared Polis ABD'de eşcinsel olduğunu açıkça kabul eden ilk vali oldu.

Seçimde Kansas ve New Mexico eyaletlerinde de bir ilk gerçekleşti, 229 yıllık meclis tarihinde ilk defa Kızılderili kadınlar meclise girebildi. Sharice Davids, ilk Kızılderili ve eşcinsel kadın olarak seçimde başarı sağladı.

New Mexico'da ise Demokrat Partili Debra Haaland, seçimi kazanan diğer Kızılderili kadın oldu.

Ayrıca seçim sürecinde birçok internet sitesi ve facebook sayfaları engellendi. Bu yönüyle de önceki seçimlerde olduğu gibi internet üzerinden yapıldığı iddia edilen Rusya müdahalesine dair söylentilerin önüne geçilmek istendi.

ABD KONGRE SİSTEMİ

ABD sisteminde Yargı, Yasama, Yürütme güçleri arasında sert ayrılık sistemi bulunmakta, Başkan Donald Trump tek başına yürütmeyi temsil ederken, Yasamayı temsil eden Kongre, Senato ve Temsilciler Meclisinden oluşuyor, ABD Başkanı Donald Trump Kongrede çoğunluğu kaybetmiş bulunuyor ancak Yasa tasarıları üzerinde ABD Başkanının veto yetkisi var.

Senato Kongrenin üst meclisidir. Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinin her birinden seçilen 2 senatörden oluşan 100 üyesi bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri Senatosunun üçte biri her 2 yılda bir yapılan seçimlerle yenileniyor. Böylece her senatör bir sonraki seçime kadar 6 yıl görev yapmış oluyor.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi, ise Kongrenin ikinci ve alt meclis olarak görev yapan organıdır. Toplam sandalye sayısı 435 olan Temsilciler Meclisi, her iki yılda bir yapılan seçimlerle tamamen yenileniyor. Temsilciler Meclisinin üyeleri federal halkı temsil ediyor. Her eyaletten seçilen üyelerin sayısı o eyaletin nüfusuna bağlı. Her 10 yılda bir yapılan nüfus sayımına göre eyaletlerin Temsilciler Meclisine yolladıkları üye sayısı değişebilmektedir.

Meclis Başkanı çoğunlukta olan partiden seçiliyor. Ayrıca Meclis komisyonlarının başkanları da çoğunluk partisinden seçiliyor. O yüzden azınlıkta olan partinin Temsilciler Meclisi kararları üzerindeki etkisi çok az. Üstünlüğü Demokratların ele geçirmesi Kongrenin onayına ihtiyaç duyulan konularda Donald Trump'ın hareket alanı daraltmış oldu. Demokratlar Temsilciler Meclisinde Donald Trump’ın yasa gündemini bloke edebilecek. Başkanlık kampanyası sırasında  Rusya ile gizli görüşme iddiaları ve şahsi finans dosyalarını soruşturmak için komiteler de kurabilecek

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 11:57

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER