Adliyelere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi

Covid-19 tedbirleri kapsamında adliyelere ve istinaf mahkemelerine HES koduyla giriş yapılması zorunluluğu getirildi.

Adliyelere girişte HES kodu zorunluluğu getirildi

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılıklarına ve Bölge İdare Mahkemesi Başkanlıklarına gönderilen yazıda adliyelere HES kodu giriş yapılması istendi. Daha önce birçok kamu kurumunda Valilikler kanalıyla alınan HES kodu uygulaması böylece adiyelerde de uygulanmaya başladı.

Adalet Bakanlığı yazısında Yeni Çalışma Esasları Klavuzu’nda yer alan tedbirlerin de devam ettiğini ve İl Pandemi Kurullarıyla sürekli koordinasyon halinde olunması gerektiğini de duyurdu. Yeni Çalışma Esasları Klavuzu özet olarak şu şekilde:

Adliyelere girişte maske zorunluluğu mevcut, girişte ateş ölçümü yapılıyacak ve ateşi 38 dereceyi geçenler içeri alınmayacak.

Adliyede aynı anda 10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş sağlanacak.

Mahkeme ve Cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri cam veya şeffaf bölmelerle kapatılacak, sık temizlenecek ve dezenfektan bulundurulacak.

Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanlanacak

Duruşmaların haftanın her gününe ve gün içinde her saate yayılması sağlanacak.

Ortak alanlarda ve kalemlerde sosyal mesafe kuralları uygulanacak, en az bir metre aralıklarla zemin işaretlemesi yapılacak.

Ortak alanlarda bulunan koltuklar seyreltililecek.

Adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmayacak.

UYAP ve SEGBİS kullanımı yaygınlaştırılacak.

Yemekhaneler kapatılacak, yemekleri kumanya şeklinde dağıtılacak.

Hes Kodu Oluşturma

1- Akıllı telefonların uygulama indirme merkezlerinden HES uygulamasının indirilerek "HES kodu işlemleri" işlemleri bölümüne girilip, "HES kodu oluştur" butonunun tıklanması, kod kullanım süresinin seçilip, kodun oluşturulması, oluşturulan HES kodunun üzerine basılarak çıkacak karekoda da ulaşılabilir. 

2- Akıllı telefona sahip olmayanların ise, HES boşluk TC Kimlik Numarası, boşluk, TC Kimlik Seri numarasının son 4 hanesi, boşluk Paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp, 2023'e kısa mesaj (SMS) olarak göndermeleri sonucu SMS ile HES kodlarına ulaşabilirler. Bu durumda HES kodu sadece yazılı olacağından karekoda ulaşmak mümkün değildir.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2020, 11:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER