Asgari Ücret Belli Oluyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısı 28 Aralık Pazartesi günü olacak ve 2021 yılı Asgari Ücreti belli olacak.

Asgari Ücret Belli Oluyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık 2020 Cuma günü, ikinci toplantısını 15 Aralık 2020 tarihinde, üçüncü toplantısını 22 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirmiş ancak görüşmelerden anlaşma çıkmamıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 7 milyona yakın çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin sonuncusunun 28 Aralık Pazartesi günü yapılacağı açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında gerçekleştirecek.

Türk-İş, DİSK ve Hak-İş "İnsan onuruna yaraşır bir geçim ücreti" belirlenmesi gerektiği, AGİ hariç açıklanması gerektiği ve vergi muafiyeti olması gerektiği yönünde açıklamalar yapmış, TÜİK ise 2.792 TL asagri ücret hesaplaması yapmıştı.

2020 yılında geçerli asgari ücreti Agi dahil 2.324,70 TL olarak belirlenmiş, artış oranı %15,03 oranında kalmıştı. 2020 yılı itibariyle asgari ücret brüt olarak 2.943,00 TL iken işverene maliyeti sigorta ve işsizlik fonu dahil 3.458,03 TL olmaktadır.

.

Yıllara göre asgari ücret:

2016 yılında 1.300,99 TL

2017 yılında 1.404,06 TL

2018 yılında 1.603,12 TL

2019 yılında 2.020,58 TL

2020 yılında 2.324,70 TL

.

Asgari Ücret Nedir?

Ücret, emeğin karşılığıdır ve asgari ücret, bir insanın, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi en temel ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde belirlenen ve bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafundan, her yıl belirlenen asgari ücret hangi iş kolunda ve hangi yasaya tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı göstermektedir. Ülkemizde 16 yaşın altı ve üstü işçiler için ayrı ayrı velirlenmektedir.

Nasıl Belirlenir?

Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında 15 kişiden oluşur. Bu 15 kişi ise

Bakanlılk ve diğer ilgili birimlerinden 5 temsilci,
Bünyesinde en çok işçiyi bulunduran en üst işçi kuruluşundan 5 temsilci,
Bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşundan 5 temsilci şeklinde belirlenmektedir.


Komisyonun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamakla beraber en geç 2 yılda bir toplanmak zorundadır ve genellikle her yıl Kasım ayının son haftası veya Aralık ayının ilk haftası toplanmaktadır. . Bakanlığın çağrısı ile, komisyon en az on üyenin katılımı ile toplanır. Oylamalar çoğunluk esasına göre yapılır. İki farklı seçeneğe eşit sayıda oy verilmesi halinde komisyon başkanının oy verdiği seçenek kabul edilir.

Komisyonun ücretin belirlenmesine ilişkin kararı kesindir. 

Ne zaman uygulanır?

Asgari ücretin en fazla 2 yılda bir güncellenmesi zorunludur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu’nca belirlenen yeni asgari ücret tutarı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. Yayınlandığı ayı takip eden aydan itibaren tüm işyerlerinde geçerli olur.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER