Aşılama İçin Yeni Uygulama: Aşıla

Sağlık Bakanlığı, HES Kodundan sonra yeni bir uygulama daha geliştirdi, koronavirüs aşılaması için uygunluk kontrolünü "Aşıla" uygulaması üzerinden yapacak.

Aşılama İçin Yeni Uygulama: Aşıla

Sağlık Bakanlığı, MHRS, E-Nabız gibi uygulamaların ardından koronavirüs sonrasında, HES (Hayat Eve Sığar) Kodu uygulamasını geliştrimişti. MHRS ile hastanelerden randevu alınmasını sağlayan Bakanlık, E-Nabız ile kişisel bilgilere erişilmesini kolaylaştırmıştı. HES ise ile Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir uygulama.

Sağlık Bakanlığı bu uygulamalara bir yenisini daha ekliyor: "AŞILA"

Aşıla uygulaması aşı takibi için, akıllı telefonlara indirilerek kullanılabilecek uygulama ve aşı olunmak için zorunlu olarak indirilmesi gerekiyor, kısacası, önce mutlaka "aşıla" üzerinden aşı uygunluğu kontrol edilecek, kare kodu okutularak kaydı tamamlandıktan sonra aşı yapılacak.

Aşıla uygulaması ile ilgili tüm bilgilere "asila.saglik.gov.tr" adresinden ulaşılabilir. Mobil uygulama ise "mobilmarket.saglik.gov.tr" adresi üzerinden İOS, Android ve Huawei telefonları için indirilebilir durumda, şu an için app storelarda mevcut değil ancak çok yakın zamanda buradan da indirilebilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 23:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER