Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Proje Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı ve Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Proje Yarışması’nın başvuruları 27 Temmuz'da sona erecek.

Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Proje Yarışması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kamusal açık alanlara yönelik düzenlediği kentsel tasarım yarışmalarına, Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı ile devam ediyor. Kamusal alanların erişilebilir, özgür, canlı, huzurlu ve güvenli yerler olması amacıyla, “İstanbul Kamusal Mekânlarına Kavuşuyor” temalı etkinlikler düzenleyen İBB, meydan düzenlemelerini paydaşlarına danışarak, kentlinin ihtiyaçlarını dinleyip görüşlerini alarak gerçekleştirmek istiyor.

Bu kapsamda, İBB Etüd ve Projeler Daire Başkanlığı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından,  Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’nın başvuru süreci başlatıldı.

İstanbul’da giderek kaybolan aidiyet duygularını pekiştiren yarışma, Bakırköy’de hayal gücüne açık, kentsel örgütlenmeleri destekleme potansiyeline sahip bir kamusal alanın inşasına aracı olacak. Proje teslimi için son teslim tarihi 27 Temmuz 2020 olarak belirlendi. Kolokyum ve ödül töreni ise 15 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştirilecek.

İBB tarafından kurulan konkur.istanbul web sayfasında yer alan bilgiye göre yarışma iki kademeli olacak, ilk kademe başvuruları 9 Mart 2020 tarihinde başladı ve 27 Temmuz 2020 günü 23:59'a sona erecek. 

Yarışmanın hedefi, Bakırköy Cumhuriyet (Özgürlük) Meydanı için gerçekleştirilecek projenin katılımcı bir modelle yeniden inşasını mümkün kılmaktır. Yarışma, Bakırköy’de giderek kaybolan sahiplenme, aidiyet duygularını pekiştiren, katılıma, hayal gücünün genişlemesine açık, özgür politikanın üretim alanı olarak kentsel örgütlenmeleri destekleme potansiyeline sahip bir kamusal alanın inşasına aracı olacaktır.

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 9 Mart 2020, Pazartesi

Sorular İçin Son Tarih: 16 Nisan 2020, Perşembe
Soruların Yanıtlarının İlanı: 20 Nisan 2020, Pazartesi
Yer Görme için Son Tarih: 8 Haziran 2020, Pazartesi
Projelerin Son Teslim Tarihi: 27 Temmuz 2020, Pazartesi, Saat:17.00
Posta ile Teslim Alım için Son Tarih: 29 Temmuz 2020, Çarşamba
Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 8 Ağustos 2020, Cumartesi
Kolokyum ve Ödül Töreni: 15 Ağustos 2020, Cumartesi


Danışman Jüri Üyeleri

Ekrem İMAMOĞLU, İBB Başkanı
Bülent KERİMOĞLU, Bakırköy Belediye Başkanı
Mehmet ÇAKILCIOĞLU, İBB Genel Sekreter Yardımcısı
Mustafa FAZLIOĞLU, Mimarlar Odası Bakırköy Temsilcilik Başkanı
Ömer YILMAZ, İPA Yarışmalar Koordinatörü
Asli Jüri Üyeleri

Enise Burcu DERİNBOĞAZ, Peyzaj Mimarı
Gökçer OKUMUŞ, Şehir Plancısı, Mimar
Feride ÖNAL, Mimar (Jüri Başkanı)
Kaya SÖNMEZLER, Mimar
Birge YILDIRIM OKTA, Mimar


Yedek Jüri Üyeleri

Zeynep HAGUR SORGUÇ, Peyzaj Mimarı

İlker İĞDELİ, Mimar
Jülide ALP, Şehir Plancısı


Raportörler

Çetin BAYAZİT, İnşaat Mühendisi
Başak ÇELİK, Mimar – İPA Yarışmalar
Gökhan GÜL, İnşaat Mühendisi


Raportör Yardımcıları

Büşra BERİŞBİLAL, Mimar
Muhammed Alp GÜRBÜZ, Mimar
Serhat Ersin MUTLU, İnşaat Mühendisi
Melike ÜRESİN, Peyzaj Mimarı
İzel Ece YILMAZ, İnşaat Mühendisi
Merve Nur ZEYBEL, Şehir Plancısı


Ödüller
Eşdeğer Ödül 100.000 TL (3 adet)
1. Mansiyon 30.000 TL
2. Mansiyon 30.000 TL
3. Mansiyon 30.000 TL
4. Mansiyon 30.000 TL
5. Mansiyon 30.000 TL
Ayrıca satın almalar için 50.000 TL ayrılmıştır.

Küresel ile yerelin İstanbul’daki önemli kesişim yerlerinden biri olan Taksim, her dönemde “herkesin ve her şeyin mekânı” olma niteliğine sahip bir yerdir. Tarihinin her döneminde kamunun kendini ifade biçimlerine zemin olmuş, toplumun farklı kesimlerinin kendisine yer bulabildiği, kentin en önemli alanı haline gelmiştir. 1928’de Cumhuriyet Anıtının yapılmasıyla birlikte simgesel bir nitelik kazanan alan; 1937 Henri Prost Planı çerçevesinde üç kışlanın eğitim kurumu, bir kışlanın ise müze olarak kamuya açılması, Topçu Kışlasının yıkılarak parka dönüştürülmesiyle Maçka ve Beşiktaş’a dek uzanan kültür vadisiyle bütünleşen bir meydan olarak farklı bir anlam yüklenmiştir. Meydan 1940 yılında Kışla ve ahırlarının yıkımının ardından bu günkü fiziksel sınırlarına yakın bir kamusal mekân haline gelmiştir.

Meydanlar, kentin farklı kesimlerinin buluşma noktası, çok katmanlı kültürünün ifade aracıdır. Taksim bir yandan kentlinin 19. Yüzyıldan bu yana “nefes alabildiği” ender yerlerden biri olma özelliğine sahipken, diğer yandan simgesel konumu ve temsili yönüyle Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren geçen her dönemde iktidarların mekân üzerinden güç gösterdiği, bir anlamlandırma aracı olarak algılanmıştır. Bu, alanın farklı dönemlerde iktidarların elinde nasıl biçimlendiğini gösterirken, gelecekte de Taksim’in farklı taleplere sahne olacağının ipuçlarını sunar.

Bugün demokratik bir kentsel “kamusal alan” ve “kamusal mekân” yaklaşımıyla bu ve benzeri mekânlara, açık ve şeffaf toplumsal müzakere yöntemleri ile yaklaşılabilir. Tüm toplumsal kesimlerin duyarlılığı göz önüne alınarak, talepleri duyulabilir. Bu simgesel yer için sadece mimari, kentsel tasarım ve peyzaj tasarımı önerilerinin getirilmesi yerine, ilişkiler sistemi düşünülerek açık müzakere - uzlaşma yöntemleri ile toplumu ve mekânı buluşturacak yeni yaklaşımlar geliştirilebilir.

Taksim’i anlayabilmek için meydanın yıllar boyunca üretilen, tüketilen, silinen, yeniden üretilen göstergelerinin ardındaki toplumsal - tarihsel aktörlerin niyetlerini, talepleri ve uygulamaları birlikte “okuyabilmek” gerekmektedir. Taksim’in toplumun tüm kesimlerinin duyarlılıklarına kucak açan demokratik bir kentsel kamusal alan deneyimi üretmesi bu yarışmanın temel gayesidir.

Yarışma Kamu İhale Kanunu’nun yarışmalarla ilgili yönetmeliği doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmaktadır.

Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması süreç kurgusu ile Türkiye tasarım ve yarışmalar pratiğine yeni bir yaklaşım ve açılım önermektedir. Bu yaklaşımın temeli hem yarışmanın hazırlık çalışmalarında, hem de değerlendirme sürecinde katılımcı bir yöntem kurgusuna dayanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 19:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER