Belediyeler 7 Gün 24 Saat Çalışacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, belediyelerin 7 gün 24 saat hizmet vermesi için personel bulundurulması için 81 ile genelge gönderdi.

Belediyeler 7 Gün 24 Saat Çalışacak


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla, vatandaşa 7 gün 24 saat hizmet edecek belediyelerin personel bulundurması ve gece-gündüz bu personelin hizmet vermesiyle ilgili 81 ile genelge gönderildi. Genelgeye göre yerel yönetimlerin il, belediye veya köy halkının mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esaslarının Anayasa'nın 127'nci maddesinde belirtildiği, yerel yönetimlerin görev, yetki ve sorumluluklarının Belediye, Büyükşehir Belediyesi Kanunları olmak üzere çeşitli kanunlarla belirlendiği kaydedildi.

Bu kanunlara göre Belediyelerce verilen hizmetlerin kesintisiz olması gerektiği, bunun kamu yararı için zorunlu olduğu da vurgulandı. 

Genelgede, "günümüzün gelişen ve değişen şartları çerçevesinde özellikle büyükşehirlerimizde çalışma saatlerinin esneklik göstermesi, 24 saat esasına göre çalışan birçok iş yerinin bulunması, kent yaşamının 24 saate yayılması gibi nedenlerle hizmet sunumunda sürekliliğin sağlanması ve bu bağlamda farklı hizmetlerin de 7/24 esasına göre yürütülmesi kamusal bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış bulunuyor." denilerek "vatandaşlarımızın talep, şikayet ve başvurularının 7 gün 24 saat kesintisiz olarak kabul edilmesine imkan sağlayacak tedbirlerin beyaz masa uygulaması, çağrı merkezi, elektronik ortamda başvuruların alınması, personel görevlendirilmesi ve benzeri uygulamaların tüm belediyelerce alınması gerekmektedir. Belediyeler tarafından yürütülen hizmetlerin niteliği ve sunumuna ilişkin beklentilerle ihtiyaçlar göz önüne alınarak belirlenecek hizmetlerin, 7 gün 24 saat esasına göre kesintisiz olarak yürütülmesi gerekmektedir."

Bu genelgeye göre belediyelerin bütün birimlerinin değil, beyaz masa uygulaması, çağrı merkezi, elektronik ortamda başvuruların alınması, personel görevlendirilmesi ve benzeri uygulamalara yönelik birimlerin çalışması planlanmaktadır.

Genelgede, uygulama sonuçları Çevre ve Şehircilik Bakanlığının "[email protected]" adresine gönderilecek.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 22:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER