BENZİNDE BİR İNDİRİM DAHA

Benzin fiyatlarında bir hafta içinde ikinci indirim geliyor... Bu kez indirim miktarı 20 kuruş.

BENZİNDE BİR İNDİRİM DAHA

Benzinin litre fiyatında 7 Kasım 2018 gece yarısından itibaren 20 kuruşluk indirim yapılacak. Böylece benzin fiyatlarında bir hafta içinde ikinci kez indirim yapılmış olacak. Bilindiği gibi 3 Kasım 2018 Cumartesi günü de benzinde 17 kuruş indirim yapılmıştı. Bu indirimden sonra benzinin litre fiyatı İstanbul'da 6,58 liraya inecek, ancak indirim motorinde pompa fiyatına yansımayacak. Bu nedenle motorin pompa satış fiyatı 6,34 lirada kaldı.

Benzin fiyatlarında bir hafta içinde ikinci kez indirim yapılmasının sebebi Dünyada ham petrol fiyatlarının 85 dolardan 72 dolara inmesi ve dolardaki düşüş olarak gösteriliyor. 

Mayıs ayından bu yana akaryakıtta döviz kuru artışının etkisini vatandaşa yansıtmamak için "eşel mobil sistemi" uygulanmaya başlanmıştı. Bu sistemle kur artışı doğrudan pompa fiyatına yansıtılmayarak ÖTV'den karşılanıyordu. Son dönemde meydana gelen döviz kuru düşüşü ve Dünyada hampetrol fiyatarının düşmesi nedeniyle eşel mobil uygulaması benzinde sona erdi. Motorinde ise devletin ÖTV alacağı devam ettiği için herhangi bir indirim yapılmadı. Ham petrol fiyatlarında bir yükselil veya döviz sepetinde lağanüstü bir yükseliş olmazsa Kasım sonu itibarıyla motorinde de 20-25 kuruşluk indirimin pompaya yansıyabileceği hesap ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 15:34

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER