Bir Ülkenin Adı Değişti: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Makedonya Meclisi, ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onayladı.

Bir Ülkenin Adı Değişti: Kuzey Makedonya Cumhuriyeti

Makedonya'nın 1992 yılında Yugoslavya'dan ayrılmasından bu yana Yunanistan ile Makedonya arasında isim krizi yaşanıyordu. Zira Yunanistan'ın kuzey bölgesinin adı da Makedonya. Yunanistan, Makedonya’nın isminin yanısıra ,ilk bayrağında yer alan ve bir Yunan sembolü olan “Vergina Güneşi”nin kullanılmasına da karşı çıkıyor, anayasasındaki bazı maddelerin de Yunanistan topraklarında hak iddia edildiği anlamına geldiğini savunuyordu. Bayrak sorunu ve Makedonya anayasasındaki yayılmacı maddeler meselesi, 13 Eylül 1995 yılında imzalanan geçici anlaşma ile Makedonya bugünkü bayrağını kullanmaya başlaması ve anayasasındaki bazı maddeleri kaldırması ile geçici çözüme kavuştu. İsim krizi ise devam ediyordu.

Türkiye’nin Makedonya ismi ile tanıdığı ülke, bugüne kadar Yunanistan’ın baskıları sonucu Birleşmiş Milletler tarafından Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti adıyla tanındı. Ülke uluslararası organizasyonlarda Former Yugoslav Republic Of Macedonia ismi ve FYROM kısaltmasıyla anılıyordu.

27 yıllık Yunanistan-Makedonya isim krizi konusunda 17 Haziran 2018 tarihinde Makedonya isminin "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değişmesi üzerinde iki ülke anlaşmaya varıldı. İki ülke arasındaki Prespa Gölü kenarında imzalanan Prespa Anlaşmasına göre Makedonya Cumhuriyeti anlamına gelen “Republika Severna Makedonija” olarak değiştirilmesi ve ülkenin AB ve NATO üyeliklerine yönelik Yunanistan’ın vetosunun kaldırılması kabul edildi ancak iki ülkenin dışişleri bakanlarının imzaladığı ve başbakanlarının kabul ettiği anlaşmanın parlamentolar tarafından da onaylanması gerekiyordu.

Bu süreçte Yunanistan'da anlaşma için fazla taviz verildiği, Makedonya isminin kabul edilmesinin hata olduğuna dair itirazlar yükseldi, Hükümet ise Meclis'te güvenoyu isteyerek anlaşmaya destek çıktı. Makedonya'da da milliyetçiler, isim değişikliğine itiraz etmiş, hatta Cumhurbaşkanı bu anlaşmanın ihanet olduğu suçlamalarını yöneltmişti.

11 Ocak 2019 itibariyle Makedonya Meclisi, ülkenin adının Kuzey Makedonya Cumhuriyeti olarak değiştirilmesini öngören anayasa değişikliğini onayladı böylece Ülkenin adı resmen değişmiş oldu ancak Prespa Anlaşması Yunanistan Meclisinde anlaşma henüz onaylanmadı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER