“Bu Test Nerede Yapılıyor” sisteminden haberiniz var mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma açılan sistem ile yapmak istediğiniz testin hangi ilde, hangi kurumda yapıldığını hastaneye gitmeden sorgulayabiliyorsunuz

“Bu Test Nerede Yapılıyor” sisteminden haberiniz var mı?

Bu Test Nerede Yapılıyor” sisteminden haberiniz var mı?

Akılcı Laboratuvar Kullanımı kapsamında hangi testin nerede yapıldığını gösteren “Bu Test Nerede Yapılıyor?” sistemi yaklaşık 8 aydır devrede. Sağlık Bakanlığı tarafından kullanıma açılan sistem ile yapacağınız bu sorgu sayesinde, “o tahlil hastanemizde yapılmıyor” cevabını almak zorunda kalmayacaksınız. Sistem, istediğiniz testin hangi ilde, hangi kurumda yapıldığını, laboratuvar dalı ve testin yapılığı yer bilgisiyle birlikte size sonuçlarını sunuyor. Yine testin yapılığı yerin telefon numarası da sistemde mevcut. Dolayısıyla hastaneye gitmeden önce bu sorguyu yaparak, yaptıracağınız tahlilin hangi hastanede yapılıp yapılmadığını sorgulayabiliyorsunuz ve kötü bir sürprizle de karşılaşmamış oluyorsunuz.  

T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından sisteme ilişkin yapılan duyuruda, tüm kamu kurum/kuruluşları ile devlet üniversiteleri bünyesindeki tıbbi laboratuvar (tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji ve tıbbi patoloji), doku tipleme laboratuvarı ve genetik hastalıklar tanı merkezi sorumluları tarafından Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi (ÇKYS)’ne girilen test listesi verilerinden elde edilerek hazırlanan sistem sayesinde, aranmak istenen herhangi bir testin hangi ilde, hangi kurumda, hangi laboratuvarda, nasıl (laboratuvarda bulunan cihazlarla/dış laboratuvar hizmet alımı yolu ile) yapıldığı bilgisine ulaşılabileceği bildirildi.

Söz konusu sorgu sistemine ait Sağlık Bakanlığı resmi sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2018, 11:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER