Büyükşehirlerde Baraj Doluluk Oranları Düşüyor

İstanbul, İzmir, Ankara gibi Bursa ve Kocaeli de kuraklık ile karşı karşıya, Büyükşehirler web sayfalarında online olarak baraj doluluk oranlarını yayınlıyorlar

Büyükşehirlerde Baraj Doluluk Oranları Düşüyor

Türkiye'nin özellikle Orta ve Batı Anadolu bölgeleri ile Trakya yakın tarihin en kurak mevsimlerini yaşıyor, bu nedenle sadece İstanbul'da değil, Ankara, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi bir çok şehirde susuzluk tehdidi giderek artıyor ve herkes bu şehirlere gelecek yağışları beklerken, günlük olarak baraj doluluk oranlarını da takip etmeye başlamış durumda. 

İstanbul barajlarında doluluk oranı bugün için %19,47'ye gerişemiş durumda. Doluluk oranları İSKİ sayfasından günlük olarak takip yapılabilir.

Ankara barajlarında doluluk oranı bugün için %20,74'e gerişemiş durumda. Doluluk oranları ASKİ sayfasından günlük olarak takip yapılabilir.

İzmir barajlarında doluluk oranı bugün için %36'ya gerişemiş durumda. Doluluk oranları İZSU sayfasından günlük olarak takip yapılabilir.

Kocaeli barajlarında doluluk oranı bugün için %16'ya gerişemiş durumda. Doluluk oranları İZMİTSU sayfasından günlük olarak takip yapılabilir.

Bursa barajlarında doluluk oranı bugün için %25'e gerişemiş durumda. Doluluk oranları BUSKİ sayfasından günlük olarak takip yapılabilir.

El Nino ve La Nina'nın Ülkemize Etkileri

Büyük Okyanus'ta başlasa da küresel değişikliklere neden olan bu hava olaylarında bütün Avrupa, Balkanlar, İran-Afganisatan bölgesini de çokça etkilemektedir. Uzun süreli araştırmalar El Nino olduğu yıllarda Türkiye de yıllık yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının üzerinde, La Nina olduğu yıllarda ise uzun yıllar ortalamasının altında yağış gerçekleştiği tespit edilmiştir. Zaten La Nina'ya girildiği zaman olan 2020 Eylül Ekim aylarının başlangıcından bu yana bütün Anadolu az miktarda yağış almış ve önümüzdeki yıl için ciddi bir kuraklık sorunu ortaya çıkmıştır. 2021 yılının ilk aylarının da kurak geçmesi olasılığı yüksektir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 23:21

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER