Dünü Bugünü İle Tanzim Satış Yeniden

Marketlerin ve aracıların fiyat yükselttikleri iddiaları üzerine İstanbul ve Ankara'da tanzim satış noktaları kuruldu.

Dünü Bugünü İle Tanzim Satış Yeniden

Tanzim Ne Demek?

Tanzim kelimesi Arapça kökenli bir sözcük olup düzenleme derleme anlamına gelir. Hukukta, emlakta ve gündelik hayatta kullanımları mevcuttur. Dilimize Osmanlı döneminde giren bu kelimenin çoğulu tanzimattır. Düzenlemeler, planlamalar, önlemler anlamında kullanılmıştır.

Tanzim etmek düzene koymayı veya düzen getirmeyi vurgular. Tanzim satmak ise kamu kurumlarının piyasaya müdahale şeklidir. Belediyeler ve halka hizmet amaçlı çalışan kamu kurumlarının halkın iyiliğine piyasaya ucuz ürün sunmasıdır.

.

Tanzim Satış Geçmişi

Tanzim satış ise Türkiye'de 1973 yılında Tansa adı ile İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak'ın gelir seviyesi düşük olan kişilerin eti, kömürü, sebze ve meyveyi piyasaya göre daha ucuza almalarını sağlamak için satışa başlamıştır.

1976 yılında, Tanzim Satışlar Müdürlüğü çatısı altında, İzmir Konak'ta ilk mağaza açıldı; mağaza sayısı, 1986 yılında 12'ye ulaştı. Şirketleşme düşüncesi doğrultusunda, 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu. 1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin %32.98'i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı, 6 yıl sonra Tansaş, 10 Kasım 2005'te Migros bünyesine satıldı ancak kendi adıyla ticari faaliyetlere devam etti, yine de Tanzim satış gerçekleştiren ilk marka, böylece yavaş yavaş silinmeye başladı.

2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270'e çıkartmış olmasına rağmen kuruluş amacıyla bir ilgisi kalmamıştı, 2016 yılında ise Migros ile tamamen birleşerek ismi Migros olarak değiştirilmiştir..

.

Yeniden Tanzim Satış

2018 yılının son çeyreğinde enflasyonda ciddi bir hareketlenme olmasıyla beraber ekonomik tedbirler sıkça konuşulmaya başlandı, 100 günlük program açıklandı, yeni hedefler belirlendi. Ocak ayı enflasyonunun % 1,06 olarak açıklanmasıyla ve enflasyon kısmen kontrol altına alındığı düşünülüyordu ancak Ocak ayında en yüksek fiyat artışı aylık olarak yüzde 6,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü. Yıllık olarak da en yüksek fiyat artışı yüzde 30,97 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda görüldü. TÜİK verilerine göre aylık olarak en yüksek fiyat artışı gözlenen ürünlerin başında yüzde 87,87'lik bir yükselişle çarliston biber geldi. Patlıcanın aylık fiyatı yüzde 80,94, ıspanağın yüzde 67,63, sivri biberin yüzde 63,84 yükseldi.

5 Şubat 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan market zincirlerini, aracıları, halcileri açıkça suçlayarak ülkeye ve ekonomiye karşı komplo kurmakla suçladı ve  "Nice saldırılarda bulundular. Şimdi de kalkmışlar yok patatesti, yok soğandı. Biz bunu düzeltiriz. Tanzim satışları belediyelerin eliyle kurarız ve en ucuz fiyata bu ürünleri getiririz. İstanbul'da görece geldiğimde fırıncılar bunu yapmıştı. Şehrin belli bölgelerine 3 tane ekmek fabrikası kurduk ve fiyatları da bir anda düşürdük." diyerek ilk sinyali verdi.

6 Şubat 2019'da ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu açıklamayı biraz daha detaylandırarak "İlk etapta İstanbul'da 50, Ankara'da 30'dan fazla noktada, hakiki değerinde olacak şekilde süreci başlatacağız." dedi.

.

Tanzim Satş Nasıl Daha Ucuz Hale Geliyor?

Hemen arkasından Belediyelerle Tarım Kredi Kooperatifleri bir çalışma hazırladı ve belediyelerin tanzim satış mağazalarında satılacak ürünleri çiftçilerden almaya başladı. Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz'ın yaptığı açıklamaya göre ürünlere kâr eklenmiyor, yalnızca nakliye fiyatı dahil ediliyor.

Ürünlere kar eklenmemesi başlı başına daha ucuza satılmasını sağlarken fiyatları düşüren bir diğer unsur da maliyetlerin daha düşük olması, hallere girmeyen ürünler, en az bir aracının azalmasını sağlıyor, ayrıca son satıcı olarak marketlerin kira giderlerinin, pazarların pazar ücretlerinin eklenmemesi de fiyatların market ve pazarlara göre daha düşük olmasını sağlıyor.

.

Tanzim Satışlar Nerede ve Neler Satılıyor?

11 Şubat 2019 tarihinde mobil araçlarda tanzim meyve sebze satışına ilk olarak Ankarada ardından İstanbul Gaziosmanpaşa Meydanında başlandı. Bugün için İstanbul'da 50, Ankara'da 15 noktada tanzim satışlar yapılmaya başlandı. Tanzim satış çadırları Ankara'da hafta içi her gün 10.00-22.00 saatlerinde, İstanbul'da haftanın yedi günü 10.00 ile 19.00 saatleri arasında satış gerçekleştirecek. Tanzim satış noktalarında kredi kartı da geçerli olacak.

Yakın zamanda PTT Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirecek proje kapsamında internetten de sebze ve meyve siparişi verilebilecek.

Henüz yeni bir uygulama olan tanzim satış noktalarında şu an için domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber gibi ürünlerin satışı gerçekleşiyor ancak ilerleyen dönemde ürün çeşitliliğinin artması bekleniyor, hatta bu ürünler rasına önce temizlik maddeleri eklenecek ve giderek marketlerde satlan bir çok ürünün ekleneceği açıklamaları geliyor.. Tanzim satış noktalarına gelen vatandaşların her üründen 3 kilogram alma hakkı bulunuyor.

.

İstanbul'daki Tanzim Satış Noktaları

Kağıthane Meydanı
Ümraniye Meydanı
Mecidiyeköy Meydanı
Esenler Meydanı
Avcılar Meydanı
Esenyurt Meydanı
Kadıköy Meydanı
Çekmeköy Meydanı
Bakırköy Meydanı
K.çekmece Meydanı
Aksaray Meydanı
Zeytinburnu Meydanı
Eminönü Meydanı
Bahçeşehir 1.Kısım
Taksim Meydanı
Başakşehir 2.Etap Metro Çıkışı
Kasımpaşa Kızılay Meydanı
Büyükçekmece
Beylikdüzü Meydanı
Eyüpsultan Meydan
Bayrampaşa Meydanı
Ataşehir Örnek Mahallesi
Bağcılar Meydanı
Beykoz Kavacık meydan
Güngören Meydanı
Üsküdar Kirazlıtepe
Sultanbeyli Meydanı
Fatih Karagümrük Meydan
Sultangazi Meydanı
Bostancı Lunapark
Gop Meydanı
Pendik Sahil Meydan

Sarıyer Meydanı
Halkalı Meydan
Beşiktaş Meydanı
Ümraniye Meydan Avm Otopark
Üsküdar Meydanı
Ataşehir Meydan
Şirinevler Meydanı
İstinye İspark
Kartal Meydanı
Zeytinburnu avm
Maltepe Meydanı
Alibeyköy Silahtar
Pendik Meydanı
Haliç
Tuzla Meydanı
Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi
Sancaktepe Meydanı
Esenler 100.Yıl Mahallesi

.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 15 noktada "halk sebze" tanzim satış noktası kurdu. BU noktalar 

Abdi İpekçi Parkı, 
Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, 
Kurtuluş Parkı, 
Altındağ Ulus Metrosu çıkışı, 
Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı, 
Hasköy Cemre Parkı, 
Keçiören Kuyubaşı Metrosu çıkışı, 
Keçiören Belediyesi önü, 
Pursaklar Hicret Camisi önü, 
Etimesgut Belediyesi karşısı, 
Sincan Lale Meydanı, 
Mamak Şafaktepe Parkı, 
Mamak Bostancık Caddesi, 
Yenimahalle Batıkent Gimsa karşısı, 
Gölbaşı Belediyesi karşısı

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 00:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER