E-Tebligat 40 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtardı

Adalet Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan elektronik tebligatla bugüne kadar 47 milyondan fazla tebligat elektronik ortamdan gönderildi.

E-Tebligat 40 Bin Ağacı Kesilmekten Kurtardı

Elektronik Tebligat Süreci

Elektronik tebligat adresi almak için başvurular PTT'ye yapılırken, obaşvuru sonrasında luşturulan elektronik tebligat adresleri Ulusal Elektronik Tebligat Sistemine (UETS) kaydediliyor. Elektronik tebligat adresi, adres sahibine teslim edilmek üzere ilgili kurum, kuruluşa PTT tarafından gönderiliyor. Teslim işleminin gerçekleştiği bilgisinin iletilmesinden sonra bu adres, tebligat çıkarmaya yetkili makam ve mercilerin kullanımına sunuluyor.

Bu makam ve merciler, elektronik tebligat mesajını hazırlayarak, UETS'ye teslim ediyor, UETS, elektronik tebligat mesajını zaman damgasıyla ilişkilendirerek muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştırıyor ancak bu tebligat yapılmış olmakla birlikte tebligatın sonuçlarına bağlanan süreler kişi tebligatı açsa ve okusa dahi işlemeye başlamıyor.

Elektronik yolla tebligat, muhatap okumamış olsa dahi muhatabın elektronik tebligat adresine ulaştığı tarihi izleyen 5. günün sonunda yapılmış sayılıyor.

Zorunluluk dışında kalan gerçek ve tüzel kişilerin ise elektronik tebligatı talepleri halinde kullanmaları öngörülüyor. Tebligatların elektronik ortamdan anlık iletilmesinin sağlanmasıyla da yargılamaların kısa sürede tamamlanması amaçlanıyor.

Adalet Bakanlığı Uygulaması

Adalet Bakanlığının yargıda gerçekleştirdiği dijital dönüşüm çalışmalarından birisi de e-tebligat uygulaması. Adalet Bakanlığı, 1 Ocak 2019'dan itibaren tebligat çıkarmaya yetkili merciler için kamu kurumlarına, noterlere, avukatlara, bilirkişilerin de bulunduğu gerçek ve tüzel kişilere tebligatları elektronik ortamda göndermesini zorunlu hale getiren uygulamaya geçti.

daha üzerinden 2 yıl geçmeden 47 milyon 664 bin 194 tebligat, elektronik ortamdan gönderildi. Uygulamayla birlikte 1.668 ton kağıt tasarruf edilirken, 28 bin kesilmekten kurtulurken 600 milyon lira da tasarruf edildi.

Uyap-Ekip Entegrasyonu

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) ile Emniyet Kolluk İşlemleri Bilgi Sistemi (EKİP) arasında entegrasyon sağlanmasının ardından, yargı ve emniyet arasındaki yazışma ve işlemler de elektronik ortama taşındı. 26 Nisan 2019'da Türkiye genelinde uygulanmaya başlanan sistem ile emniyet birimleri tarafından adli birimlere, adli birimlerden emniyet birimlerine fiziki olarak gönderilen adli evrakın elektronik ortamdan ulaştırılması sağlandı. Böylece polislerin adliyelere evrak taşımasına son verildi. Uygulama öncesinde il dışına 7 ile 12 gün arasında, il içinde ise 3 ile 5 gün arasında teslim edilen evrakın anlık iletimi sağlanıyor. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı ile emniyet birimlerinde önemli iş gücü tasarrufu oluştu, yargı faaliyetleri de hız kazandı.

Türkiye genelindeki uygulamayla bugüne kadar 22 milyon 42 bin 476 evrak alımı ve gönderimi elektronik ortamdan yapıldı. Bu şekilde yaklaşık 12 bin ağaç kesilmekten kurtuldu.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2021, 21:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER