Google Türkiye'ye Lisans Vermeyi Durdurdu

Rekabet Kurumu haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle Google'a günlük 1,5 milyon TL ceza kesti, Google ise Türkiye'de yeni lisans vermeyeceğini duyurdu.

Google Türkiye'ye Lisans Vermeyi Durdurdu

Rekabet Kurumu'nun Kararı

Yandex'in şikayeti ile başlayan ve Rekabet Kurumu 2015 yılından beri incelediği Google dosyasında Rekabet Kurumu, 2017 yılında Google hakkında soruşturma açmıştı. 19.09.2018 tarihinde ise "Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine" karar vererek Google'ın sözleşmelerinde yapması gereken değişiklikler olduğu kararını vermişti.

07.11.2019 tarihinde yeniden toplanan Rekabet Kurulu, bu kez 19-38/577-245 sayılı karar ile Google'ın "Rekabet Kurulunun 19.09.2018 tarihli ve 18-33/555-273 sayılı kararı ile getirilen yükümlülükler çerçevesinde sözleşmelerinde yapması gerekli değişiklikleri yapmadığına," karar verdi. Kararın devamında ise Google için karardan tibaren günlük olmak üzere yüklü bir para cezasına hükmedildi, buna göre; 07.11.2019 tarihinden itibaren yükümlülüklerin yerine getirildiği tarihe kadar geçecek süre için 2018 yılı Türkiye cirosunun onbinde beşi oranında olmak üzere günlük para cezasına hükmedildi. Google Türkiyenin yıllık cirosunun 3 milyar TL civarında olduğu kabul ediliyor, bu durumda günlük para cezası günlük 1,5 milyon TL'ye denk geliyor.

Rekabet Kurumu'nun bu kararına karşı itiraz ve dava süresi ise 60 gün, yani aslında karar hala kesinleşmiş değil.

.

Google Açıklaması

Google bu kararın ardından Türkiye piyasasından çekildiğine dair söylentiler devam ederken, 12 Aralık 2019 Perşembe günü Google, Türkiyedeki tüm iş ortaklarına yazı göndererek Rekabet Kurumu ile görüşmelerin devam ettiğini ancak sürecin olumsuz olma ihtimaline karşı 12 Aralık itibariyle Android işletim sistemine sahip cihazların, Android işletim sistemi lisansını iptal ettiğini açıkladı. Google'ın resmi açıklamasına göre;

"Ağustos ayında Rekabet Kurumu'nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi hâlihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz."

.

Karar Ne Anlama Geliyor

Google'ın Türkiye kararına göre 12 Aralık tarihinden sonra piyasaya yeni sürülecek olan Android işletim sistemli telefonlarda, Google Mobil Hizmetleri yer alamayacak. Yani telefonlarda android kullanılmaya devam edilebilecek ancak "Google Arama, Google Chrome, YouTube, Google Play Store, Google Drive, Gmail, Google Duo, Google Haritalar, Google Fotoğraflar, Google Play Filmler, YouTube Music" mobil uygulamaları bu cihazlara yüklenemeyecek, bu Google servislerine, uygulama yerine sözkonusu telefonların mobil web tarayıcıları üzerinden erişmek mümkün olabilecek. 

Samsung, Huawei, LG, Xiaomi, Oppo, General Mobile,Vestel gibi android tabanlı telefon markaları yeni çıkaracakları Android işletim sistemli telefonlarda hiçbir Google uygulamalarına yer veremeyecek. korsan yapılacak indirmelerde ise telefonun garantisinin sona ermesi gibi bir durumla karşılaşılacak.

Aslında Google'a benzer bir ceza Avrupa Birliği tarafından da verildi, Avrupa Birliği Komisyonu, en son 18 Temmuz 2018 tarihinde Android işletim sistemi ile piyasada haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle, Google'a 5 milyar dolarlık ceza kesti, ancak Avrupa'ya lisans vermeme gibi bir karşı adım atmamıştı. 

.

Türkiye'de Telefon Pazarı

Türkiye'de akıllı telefon kullanım oranı %80'ler civarında olduğu tahmin ediliyor, yaklaşık ise her yıl 11-12 milyon yeni akıllı telefon satılıyor. Bu telefonların %90'ını ise Android cihazlar oluştuyor. Google ile sorunun çzülmemesi halinde 12 Aralı tarihinden itibaren üretilecek cihazlarda Google uygulamaları yer almayacak.

.

Rekabet Kurumu

1994 yılında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun kabul edilmesi sonrasında 1997 yılında bu Kanunu uygulamakla yükümlü otorite olan Rekabet Kurumu kurulmuştur.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu'nu uygulamakla görevli Rekabet Kurumunun amacı da, piyasalarda rekabetin sağlanması ve korunmasıdır. Bu amaca ulaşmak için Rekabet Kurumu;

Ayrıntılı olarak düzenlenmiş inceleme ve soruşturma süreçleri sonucunda piyasadaki rekabeti bozan, engelleyen ya da kısıtlayan teşebbüsleri cezalandırmakta,

Rekabet kurallarıyla çatışmakla birlikte ekonomiye katkısı bulunan, tüketicilere yarar sağlayan anlaşmalara muafiyet tanımakta, bu tür anlaşmalar için ikincil düzenlemeler yapmakta,

Belirli bir büyüklüğün üzerindeki birleşme, devralma ve ortak girişimleri inceleyerek piyasalarda tekelleşmenin önüne geçmekte,

Özelleştirme aşamasında kamu teşebbüslerinin özel sektöre devrini de incelemekte ve özelleştirme yoluyla devletin ekonomideki etkinliği azaltılırken kamunun terk ettiği alanlarda tekelleşmeye engel olmakta,

Piyasalardaki rekabeti olumsuz yönde etkileyecek ya da kısıtlayacak nitelikteki çeşitli kanunlar ve düzenlemelerle ilgili olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına görüşler göndererek piyasalarda rekabet koşullarının hakim kılınmasını sağlamaktadır.

Özetle; Rekabet Kurumu, 4054 Sayılı Kanun’un 20’nci maddesine göre mal ve hizmet piyasalarının serbest ve sağlıklı bir rekabet ortamı içinde teşekkülünün ve gelişmesinin temini ile bu Kanunun uygulanmasını gözetmek ve Kanunun kendisine verdiği görevleri yerine getirmek üzere kurulmuştur. Bu çerçevede Rekabet Kurumunun esas görevi Kanun’da kendisine verilen yetkileri kullanarak mal ve hizmet piyasalarındaki rekabetçi sürecin tehdit edilmesini engellemektedir. Rekabetçi sürecin korunması yoluyla kaynakların etkin dağılımının sağlanması, toplumsal refahın arttırılması, Rekabet Kurumunun misyonunun temel dayanağını oluşturmaktadır. 

.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2019, 15:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER