İngiltere Ayrılamadı: Brexit'e Erteleme Talebi

Theresa May Hükümetinin anlaşma olmadan ayrılma olmamasına dair son önergesi 412'ye karşı 202 oyla kabul edildi.

İngiltere Ayrılamadı: Brexit'e Erteleme Talebi

Brexit anlaşmasını 2 defa reddeden Avam Kamarası, İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılmasına da karşı çıktı. Theresa May Hükümetinin anlaşma olmadan ayrılma olmamasına dair son önergesi 412'ye karşı 202 oyla kabul edildi. Böylece İngiltere Hükümeti, 29 Mart'taki Brexit'in ertelenmesi için Avrupa Birliği Konseyine başvuracak, erteleme için AB üyesi diğer 27 ülkenin tümünün onayı gerekiyor.

Parlamento önce 16.01.2019 tarihinde Brexit Anlaşmasını 432'ye karşı 202 oyla reddetmişti.

Parlamento 12.03.2019 da yapılan ikinci Brexit Anlaşması oylamasını ise 391'e karşı 242 oyla reddetti.

Parlamento bugün yaptığı oylamada anlaşma olmadan ayrılma olmamasına dair öneriyi 412'ye karşı 202 oyla kabul etti. Parlamento böylece Hükümetin Brüksel ile anlaşması gerektiğini ancak mevcut şartların değiştirilmesi gerektiği yönünde oy kullanmış oldu. Brexit anlaşması 20 Mart Çarşamba gününe kadar İngiltere Parlamentosu tarafından onaylanmaması halinde, Brexit'in bir kereliğine 30 Haziran'a kadar ertelenmesinin talep edilmesini öngörülüyor.

Parlamento bugün yaptığı diğer bir oylamada ise ikinci bir referanduma yani brexit sürecinin başa alınmasına da 334'e karşı 85 oyla karşı çıktı.

Başbakan Theresa May, Parlamento'da iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını önümüzdeki hafta bir kez daha milletvekillerinin onayına sunma kararı aldı. Theresa May, "Milletvekilleri, Brexit'in uzun süre ertelenmesi riskini almak istemiyorlarsa, anlaşmayı onaylamalı" diyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn ise Parlamento'da yaptığı konuşmada, partisinin alternatif planı üzerinde AB ile bir anlaşma sağlanabileceğini, Hükümetin bu görevi Meclise vermesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu ise Brexit'in otomatik olarak ertelenmeyeceğini açıkladı.Komisyon'dan yapılan açıklamada, AB'nin de bu kararı almadan önce kendi çıkarlarını gözetmesi gerektiği belirtildi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk İngiltere Parlamentosu'nda bugün yapılacak oylama öncesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Eğer İngiltere, Brexit stratejisini yeniden düşünmek ve bu konuda bir uzlaşmaya varmak istiyorsa Konsey toplantısında 27 üye ülkeye uzun bir erteleme süreci başlatılması çağrısında bulunacağım" dedi.

Brexit Nedir?

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık'ın 1973 yılında girdiği Avrupa Birliği'nden ayrılması anlamına gelen Brexit, İngilizce Br (Britanya) ve Exit (çıkış) kelimelerinin kısaltılmış birleşiminden oluşuyor. Aslında bu kelime 2012 yılında Yunanistan ekonomik krizi sonrası gündeme gelen Greece Euro Exit yani Grexit benzeri bir türetme, ancak daha bilinen, popüler olan ve gerçekleşeni diyebiliriz.

Brexit referandumu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması için 23 Haziran 2016 tarihinde düzenlendi ve katılımcıların yüzde 51.9'u oyunu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde kullandı. Bu süreçte mevcut David Cameron hükümeti de brexit taraftarı olarak propaganda yaptı ve David Cameron sürecin yeni bir başbakan tarafından yürütülmesinin gerektiğini belirterek görevden ayrıldı. Bunun üzerine İngiltere'de yeni kurulan Theresa May azınlık hükümeti 29 Mart 2017 tarihinde, Avrupa Birliğinin kurucu anlaşması olan Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinde düzenlenen Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini başlattı. (50. madde için metnin en altına bakınız)

Brexit Süreci

Theresa May azınlık hükümeti referandum sonrası ayrılma sürecini hızlandırmak için adımlar attsa da ilk darbeyi İngiltere Yüksek Mahkemesi’nden yedi, Mahkeme Kararına göre hükümetin hazırlayacağı ayrılma sürecine dair anlaşma Parlamento onayı olmadan uygulanamayacaktı.

Hükümet ikinci darbeyi de, Birleşik Krallık'ın  Avrupa Birliği'nden ayrılma koşullarının tamamen hükümete bırakılmaması yani anlaşma sonrasında parlamentonun her iki kanadında yeni bir oylama yapılmasının kabul edilmesi şeklinde yedi, böylece Theresa May hükümeti AB ile varacağı anlaşmayı Avam Kamarasına ve Lordlar Kamarasına onaylatması gerekti.

Bu durum üzerine 2017 yılının Mart ayında ayrılma için görüşmeler başladı ve 29 Mart 2019 yılında da ayrılmanın tamamlanması öngörüldü, buna uygun olarak 2018 yılı Haziran ayından itibaren bir dizi anlaşma metinleri hazırlandı ancak bu anlaşmalara İngiltere içerisinde sürekli karşı çıkılıyor ve Theresa May hükümetinin kontrolü kaybettiği savunuluyordu.

Bu konuda kısa bir okuma için: Brexit Sorunu

(Image by Stefan Schweihofer from Pixabay )

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 22:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER