İroniden Gerçeğe: Boğaziçi Hukuk

Son günlere protestolar ile damga vuran Boğaziçi Üniversitesi'nde 2 yeni fakülte kuruldu. Boğaziçi Üniversitesine Hukuk ve İletişim Fakültesi kuruldu.

İroniden Gerçeğe: Boğaziçi Hukuk

2 Ocak 2021 tarihinde Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör olarak atanması ile başlayan protestolar, Boğaziçi Ünivesitesi'ni ülke gündeminde ilk sıraya yerleştirmişti. Protestolar bitmemiş, gözlatılar, sergiler LGBT derken 1 aydır gündemden düşmeyen Üniversite, bu sabah Resmî Gazete'de, 5 Şubat 2021 tarih ve 3519 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla, Boğaziçi Üniversitemizde, biri Hukuk Fakültesi, diğeri İletişim Fakültesi olmak üzere iki yeni Fakültenin kurulmuş olduğu haberleri ile yeniden gündemde ilk sıraya yerleşti.

Boğaziçi Üniversitesi'nin kuruluş yılı 1863 olarak kabul ediliyor, 148 yaşında olan Üniversite, sadece yaşıyla değil kültürü ve başarılarıyla Türkiye'nin en iyi üniveristelerinden birisi olarak gösteriliyor, bünyesinde hukuk fakültesi olmaması nedeniyle de yıllardır "Boğaziçi Hukuk" mezunu olma esprisi yapılıyordu. 

Türkiye de 44 Vakıf Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 35 Devlet Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 5 Kıbrıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi olmak üzere 84 hukuk fakültesi mevcut iken bu sabah Ankara Bilim Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'ne de hukuk fakültesi açılması kararı verildi. Hatta 2019 yılında 2, 2020 yılında 2 ve bu kararla birlikte 2021 yılında da 2 hukuk fakültesi kurulmuş oldu. Bu hukuk fakültelerinden 20'sinde hukukçu dekan bile bulunmuyorken ve Türkiye'nin ihtiyacından çok daha fazla olacak şekilde 85 bin hukuk öğrencisi bu fakülteleerde öğrenci iken, mevcut olanları dha kaliteli yapmak hatta sayıyı azaltmak yerine arttırmak pek de hukukçular ya da üniversiteler için alınmış bir karar gibi görünmüyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER