İstanbul'a Bir Metro Daha

7,4 km uzunluktaki Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattının 1 yıl içerisinde tamamlanarak açılması planlanıyor.

İstanbul'a Bir Metro Daha

16 Mart 2015'te yapımına başlanan ve 2018 yılında bitireceği duyurulan ancak yılan hikayesine dönen Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı'nın 2022 yılına kalmadan açılması planlanıyor. Geçtiğimiz günlerde ilk ray kaynatma töreninde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, hattın tünel inşaatındaki kazılarıb bittiğini işin %91'inin tamamlandığını, projenin tünel ve iç kaplama betonu imalatları ile birlikte istasyon betonarme ve ince işlerinin devam ettiğini açıklamıştı.

17 Ağustos 2012 tarihinde hizmete açılan Kadıköy-Kartal Metro Hattının devamını oluşturan Kartal-Tavşantepe Metro hattı 10 Ekim 2016 tarihinde hizmete girdi.. Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı ise bu hattın devamı olarak 4 istasyondan oluşuyor: Fevzi Çakmak, Yaylalar, Kurtköy, Sabiha Gökçen Havalimanı.

Mevcut metro hattında hizmet vermekte olan istasyonlar ise; Kadıköy, Ayrılıkçeşme, Acıbadem, Ünalan, Göztepe, Yenisahra, Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe, Huzurevi, Gülsuyu, Esenkent, Hastane/Adliye, Soğanlık, Kartal, Yeşilbağlar, Pendik ve Tavşantepe.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından şu anda "Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı" yanısıra "Bakırköy sahil (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı", "Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir", "Gayrettepe-Kağıthane-Kemerburgaz-İstanbul Havalimanı", "Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutkoy-İstanbul Havalimanı" metro hatlarının yapımını da devam ettiriyor.

Bu hatlardan başka İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından da planlanan ve yapımı devam eden hatlar açıklanmıl durumda:

İstanbul’da metro sistemlerinde ortalama hız 35 Km/saat iken  70-80 Km/saat hıza ulaşacak metro ile Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Küçükçekmece, Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Kağıthane, Beşiktaş, Üsküdar, Ümraniye, Ataşehir, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik dahil 17 ilçe arasında yaklaşık 75 kilometrelik hattın projesinin bu yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Ayrıca 2021'de ihaleye çıkılmak istenen bir metro hattı da Beylikdüzü-İncirli hattı. Önümüzdeki yıllarda tamamlanması beklenen hatlar ise aşağıda:

2021 yılında:

1 Ocak’ta 9 Km’lik Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattı açıldı.

2.1 kilometrelik İkitelli-Ataköy Metro Hattı (İkitelli-Bahariye Arası)

0.8 kilometrelik Rumeli Hisarüstü- Aşiyan Füniküler Hattı dahil, toplam 11.9 kilometrelik 3 hat

2022 yılında:

14.3 kilometrelik Dudullu-Bostancı Metro Hattı

1.1 kilometrelik Eminönü-Alibeyköy Tramvay Hattımızın Eminönü-Cibali arası

6.5 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattımızın Kabataş-Mecidiyeköy arası

10.9 kilometrelik İkitelli-Ataköy Metro Hattının Bahariye-Ataköy arası toplam 32.8 kilometrelik 4 hat

2023 yılında: 

13 kilometrelik Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattı

3.6 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattının Çekmeköy-Sancaktepe Şehir Hastanesi arası

3.9 kilometrelik Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattının Pendik Merkez-Kaynarca-Hastane arası

3.5 kilometrelik Kirazlı-Halkalı Metro Hattının Kirazlı-Mimar Sinan arası toplam 24 kilometrelik 4 hat

2024 yılında:

6.3 kilometrelik Mahmutbey - Bahçeşehir - Esenyurt Metro Hattının Mahmutbey-Tema Park arası

7.3 kilometrelik Çekmeköy – Sancaktepe - Sultanbeyli Metro Hattının Sancaktepe Şehir Hastanesi - Sultanbeyli arası toplam 13.6 kilometrelik 2 hat

Kaynak

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 15:42

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER