İstanbul'da Öğrenci Akbilinde İndirim...

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, öğrenci aylık mavi kart ücretinin 85 liradan 40 liraya indirilmesini oy birliğiyle kabul etti.

İstanbul'da Öğrenci Akbilinde İndirim...

31 Mart 2019 seçimleri ardından 17 gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan Ekrem İmamoğlu'nun görevdeyken talimatını verdiği aylık öğrenci akbilindeki indirim konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'de oy birliği ile kabul edildi. İstanbul genelindeki öğrencilerin kullandığı mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 40 liraya indirildi. Ekrem İmamoğlu tarafından 50 TL yapılması yönündeki teklifin ardından, Ak Parti grubu tarafından verilen teklifle mavi kart öğrenci aylık abonman ücreti 85 liradan 40 liraya düşürüldü. 200 olan geçiş sayısında ise değişiklik yapılmadı.

.

Resmi ve Dini Bayramlar

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'de, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Ramazan Bayramı boyunca kentteki toplu ulaşım hizmetinin ücretsiz verilmesi kararı da oy birliğiyle kabul edildi. 19 Mayıs'ta gün boyunca, Ramazan Bayramı'nda ise 4 Haziran saat 06.00'dan, 6 Haziran saat 23.59'a kadar İstanbulkart ücret entegrasyonuna dahil İETT, özel halk otobüsleri, metro, hafif metro, tramvay ve füniküler, metrobüs, nostaljik tramvay ve tünel, şehir hatları vapurları, özel deniz toplu ulaşım, teleferik ve Kadıköy Moda nostaljik tramvay araçları ücretsiz olacak. Daha önce milli bayramlarda bir indirim olmazken, dini bayramlarda yüzde 50 indirimli seyahat ediliyordu.

.

Sınav Günleri

Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan bir diğer karara göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı, Açık Öğretim Sınavı, Liseye Geçiş Sınavı ve Kamu Personeli Seçme Sınavlarına gireceklere toplu ulaşım araçları ücretsiz olacak. 15 - 16 Haziran'da Yükseköğretim Kurumları Sınavı, 25 - 26 Mayıs'taki Açık Öğretim Fakültesi Sınavları, 1 Haziran'daki Liseye Geçiş Sınavları ile 14-20-21 ve 28 Temmuz'da yapılacak KPSS'ye girecek öğrenci, memur adayları ve sınav görevlileri sınav giriş belgelerini veya görevli belgelerini göstererek ücretsiz seyahat edebilecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 15:46

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER