İstanbul'da Ulaşım İçin HES Kodu Zorunlu Hale Geliyor

Koronavirüs önlemleri kapsamında İstanbul'da 15 Ocak'tan itibaren HES kodu eşleşmesi yapılmamış İstanbulkartlar toplu taşımada kullanılamayacak.

İstanbul'da Ulaşım İçin HES Kodu Zorunlu Hale Geliyor

İçişleri Bakanlığı’nın toplu taşıma araçlarında HES kodu kontrolünü zorunlu hale getiren genelgesinin ardından bütün belediyeler altyapılarını hazırlayarak ulaşım sistemlerinde kullanılan kartlarını ile HES kodu sistemi ile uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda 16 Aralık 2020'den itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce açıkladığı takvime uygun olarak İstanbulkartlar ile HES kodlarının eşleştirilmesi uygulamasını başlattı. 15 Ocak’tan sonra ise HES kodu eşleşmesi yapılmamış İstanbulkart’lar toplu taşımada kullanılamayacak.

Kart kullanıcıları, HES Kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. İşlem sırasında destek almak isteyen vatandaşlar Alo 153’e başvurabilir.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan yurttaşlar, kent içinde toplu taşımadan yararlanamayacak.

Genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken kent içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılacak. Koronavirüs tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecek.

İstanbulkart ile hes kodu nasıl eşleştirilir?

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. 

İstanbulkart numarası nedir?

Kartınızın üzerindeki 6370 ile başlayan 16 haneli numarayı veya 04 ile başlayan 14 haneli numarayı yazabilirsiniz. Öğrenciler için ise kar numarası 14 haneli kart seri numarasıdır.

Numaralar okunmuyorsa kartınızı Biletmatik’e dokundurarak, dolum fişlerinden veya kartınız anonim değilse Beyaz Masa ALO 153’ü arayarak kart numaranızı öğrenebilirsiniz.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

1- Akıllı telefonların uygulama indirme merkezlerinden HES uygulamasının indirilerek "HES kodu işlemleri" işlemleri bölümüne girilip, "HES kodu oluştur" butonunun tıklanması, kod kullanım süresinin seçilip, kodun oluşturulması, oluşturulan HES kodunun üzerine basılarak çıkacak karekoda da ulaşılabilir. 

2- Akıllı telefona sahip olmayanların ise, HES boşluk TC Kimlik Numarası, boşluk, TC Kimlik Seri numarasının son 4 hanesi, boşluk Paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazıp, 2023'e kısa mesaj (SMS) olarak göndermeleri sonucu SMS ile HES kodlarına ulaşabilirler. Bu durumda HES kodu sadece yazılı olacağından karekoda ulaşmak mümkün değildir.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 23:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER