İstanbul Seçimleri Sil Baştan...

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran 2019 Pazar Günü yenilenmesine karar verdi.

İstanbul Seçimleri Sil Baştan...

İstanbul Kararı

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerden 36 gün sonra YSK'nın İstanbul'a dair kararını vererek seçimlerin yenilenmesine karar verdi. 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada "Yargı süreci sona erdi. YSK 11 yüksek mahkeme üyesiyle ve tam sayıyla yaptığı toplantı sonucunda kararlarını verdi.” şeklinde konuştu.

YSK tarafından yapılan yazılı açıklamada ise "Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine” karar verildiği belirtildi. Yüksek Seçim Kurulu seçimin iptali ve yenilenmesi kararını 7'ye karşı 4 oyla, yani oy çokluğuyla alınırken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin 23 Haziran'da tekrarlanması kararlaştırıldı.

YSK'nın iptal kararının gerekçesini, yasaya aykırı şekilde 225 civarında sandık kurulu başkanı ve kamu görevlisi olmayan 3500 sandık kurulu üyesi olduğu, bu sandıklarda oy kullanan kişi sayısının aradaki farktan fazla olduğu gerekçesine dayandırıyor.

YSK ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına da karar verdi.

YSK, İstanbul'un Maltepe ve Büyükçekmece ilçelerinde seçim sonuçlarına yönelik itirazları ise oybirliği reddetti. 

YSK kararına göre, aynı sandık kurullarının huzurunda, aynı seçmen listesinin, aynı gün, aynı zarf içinde kullanmış olduğu 4 oydan sadece Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin geçersiz olduğu, diğerlerine itiraz olmadığı için incelenmediği anlaşıldı.

.

23 Haziran 2019 Pazar İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri

Öncelikle bu tarihte sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimlerinin yenileneceğini, ilçe seçimleri ile meclis seçimlerinin yapılmayacağını belirtmekte fayda var, bu ise oy kullanacak vatandaşın tek pusula, tek zarf, tek sandık ile oy kullanması demek.

Bu seçimlerde 31 Mart seçimlerinde aday göstermiş partiler aday gösterebilecek ve seçimlere girebilecek. Örneğin iyi Parti veya HDP 31 Mart seçimlerinde aday göstermediği için yeni aday gösteremeyecek ve seçime giremeyecekler. Partiler kendi adaylarını ise kural olarak değiştiremeyecekler ancak ölüm veya istifa halinde yeni aday gösterebilecekler.

Yenilenen seçimlerde eski seçmen listeleri geçerli olacak, 31 Mart seçimlerindeki seçmen listelerine yönelik itirazlar reddedildiğinden, seçmen listelerinde değişiklik yapılamayacak, bunu istisnası, ölüm, tespit edilen kısıtlılar ve cezaevine giren hükümlüler yenilenen seçimlerde oy kullanamayacak.

31 Mart tarihinden 23 haziran tarihine kadar geçen süreçte 18 yaşını dolduranların ise oy kullanabileceği belirtilmiş ise de YSK daha önceki kararlarında bu seçmenlerin de oy kullanamayacağına karar vermişti, ancak yenilenen İstanbul seçimleri için bu kararını da değiştirebilir.

Sandık Kurullarında usulsüzlük tespit edildiğinden, sandık kurullarının yenileneceği kabul ediliyor. Burada YSK bütün sandık kurullarını mı yoksa sadece usulsüzlük olan sandık kurullarını mı yeniden belirleyecek, bu da belirsizliğini koruyor.

.

Seçim Süreci

31 Mart 2019 Pazar: Yerel seçimler yapıldı.

1 Nisan 2019 Pazartesi: YSK başkanı Sadi Güven "Şu an elime son ulaşan sonuçlara göre; Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 159 bin 650, Binali Yıldırım'ın oyu 4 milyon 131 bin 761. İmamoğlu önde" dedi.

4 Nisan 2019 Perşembe: AK Parti 39 ilçede oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. İl Seçim Kurulu bu itirazı kısmen kabul etti. Tüm oyların yeniden sayılması talebi reddedilirken, uygulama birliği için geçersiz oyların sayımı talebini reddeden ilçe seçim kurulu kararları kaldırıldı. Bu karar sonrası İstanbul’un 39 ilçesinin 34’ünde geçersiz oyların, 5 ilçesinde ise tüm oyların yeniden sayımı kararı alınmış oldu. CHP bu karara itiraz etti. 

8 Nisan 2019 Pazartesi: Ak Parti İstanbul’da tüm oylarının yeniden sayılmasına karar verilmesi için YSK’ya başvurdu. YSK bir gün sonra bu başvuruyu reddetti.

17 Nisan 2019 Çarşamba: Önce Maltepe İlçe Birleştirme tutanağı ardından da İstanbul İl Birleştirme Tutanağı tanzim edildi. Bu tutanağa göre, 13 bin 729 oy farkı ile rakibi Binali Yıldırım önünde yarışı bitirdiği tescil edilen CHP’li Ekrem İmamoğlu akşam saatlerinde mazbatasını alarak, resmen İBB başkanı oldu. 

23 Nisan 2019 Salı: AK Parti’nin KHK’lıların oy kullanamayacağına dair itirazı kabul edilmedi. YSK AK Parti’nin toplamda 41 bin 132 seçmene denk gelen usulsüz seçmen iddiasının ise ilçe seçim kurullarınca araştırılmasına karar verdi. 

3 Mayıs 2019 Cuma: Tüm ilçelerde kısıtlı seçmen araştırılması tamamlandı.

6 Mayıs 2019 Pazartesi: YSK AK Parti İstanbul seçimlerinin iptaline karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 15:02

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER