İstanbul Seçimlerinde Sona Doğru...

İstanbul seçimlerine yapılan bütün itirazlarda karar aşamasına gelindi. Yerel seçimlerinden 36 gün sonra YSK'nın İstanbul'a dair kararını vermesi bekleniyor

İstanbul Seçimlerinde Sona Doğru...

İstanbul seçimlerine yapılan bütün itirazlarda karar aşamasına gelindi. 31 Mart yerel seçimlerinden 36 gün sonra Yüksek Seçim Kurulu İstanbul itirazını görüşmek üzere toplanacak. Peki bu 36 günlük süre içinde neler yaşandı. İtiraz süreci nasıl işledi, itiraz gerekçeleri nelerdi?

31 Mart 2019 Pazar: Yerel seçimler yapıldı.

1 Nisan 2019 Pazartesi: YSK başkanı Sadi Güven "Şu an elime son ulaşan sonuçlara göre; Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 159 bin 650, Binali Yıldırım'ın oyu 4 milyon 131 bin 761. İmamoğlu önde" dedi.

2 Nisan 2019 Salı: İlçe seçim kurullarına olağan itiraz süreci saat 15.00’te başladı.

2 Nisan 2019 Salı: AK Parti’nin itirazı üzerine 7 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verildi.

2 Nisan 2019 Salı: İstanbul İl Seçim Kurulu, CHP’nin itirazı üzerine 7 ilçede geçersiz oyların sayım işleminin tedbiren durdurulmasına karar verdi. 

2 Nisan 2019 Salı: Yüksek Seçim Kurulu 2 Nisan’ı 3 Nisan’a bağlayan gece 24.00’da olağanüstü toplandı. YSK, İl Seçim Kurulu’nun tedbir kararını kaldırdı. Ve başlayan sayım işlemlerinin devam etmesi gerektiğine karar verdi. YSK’nın bu kararı sonrası ilçe seçim kurullarınca geçersiz oylarının sayımının yapıldığı ilçe sayısı hızla artamaya başladı. Bazı ilçeler de ise tüm oyların yeniden sayılması kararlaştırıldı. 

4 Nisan 2019 Perşembe: AK Parti 39 ilçede oyların yeniden sayılması için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. İl Seçim Kurulu bu itirazı kısmen kabul etti. Tüm oyların yeniden sayılması talebi reddedilirken, uygulama birliği için geçersiz oyların sayımı talebini reddeden ilçe seçim kurulu kararları kaldırıldı. Bu karar sonrası İstanbul’un 39 ilçesinin 34’ünde geçersiz oyların, 5 ilçesinde ise tüm oyların yeniden sayımı kararı alınmış oldu. CHP bu karara itiraz etti. 

4 Nisan 2019 Perşembe: CHP’nin itirazı sayım işlemlerinin başlaması nedeniyle YSK tarafından reddedildi.

4 Nisan 2019 Perşembe: Maltepe'de bütün oyların sayılmasına dair kararın İl Seçim Kurulunda kaldırılması kararı YSK tarafından kaldırıldı ve Maltepe’de tüm oyların sayımına dair karar verildi.

8 Nisan 2019 Pazartesi: Ak Parti İstanbul’da tüm oylarının yeniden sayılmasına karar verilmesi için YSK’ya başvurdu. 

9 Nisan 2019 Salı: YSK bütün oyların yeniden sayılması talebinin reddine karar verdi. YSK AK Parti’nin sadece 21 ilçede 57 sandıkta oyların yeniden sayılmasına dair talebini kabul etti. 

9 Nisan 2019 Salı: Ak Parti, Büyükçekmece’de seçimlerin yenilenmesine dair olağanüstü itirazlarını YSK’ya yaptı.

11 Nisan 2019 Perşembe: YSK, yine AK Parti’nin talebi üzerine Büyükçekmece itirazı görüşmesinin ertelenmesine karar verdi. 

12 Nisan 2019 Cuma: Tüm oyların sayımının devam ettiği Maltepe’de 12 Nisan’da ilçe seçim kurulları sandık kurulu sayısını 2’den 12’ye çıkardı. Bu karara AK Parti ve MHP’liler tepki gösterince sayım işlemi durduruldu. Bu tartışmalar iki gün daha devam etti.

14 Nisan 2019 Pazar: YSK toplandı ve ’nun sandık kurulu sayısının artırılmasına dair kararını kaldırdı. Gerekçede iki kurulun, kurul üyeleri olmadan toplanıp müştereken karar alamayacakları vurgulandı. Ancak YSK Seçim Kurulları ayrı ayrı üyeleri ile toplanıp sandık kurulu sayısını artırabileceğini de ifade etti. 

14 Nisan 2019 Pazar: Maltepe İlçe Seçim Kurulu daha önce kurulan 10 sandık kurulunca yapılan 400 dolayında sandığın sayın işleminin iptaline karar verildi. CHP bu kararı itiraz yoluyla YSK’ya taşıdı. 

15 Nisan 2019 Pazartesi: YSK, CHP’nin Maltepe itirazını kısmen kabul etti. Yeni sandık kurulu oluşturulabileceğine ve daha önce daha önce kurulan 10 sandık kurulunca yapılan 400 dolayında sandığın sayım işleminin geçerli sayılmasına karar verildi. YSK’nın bu kararı sonrası toplanan Maltepe İlçe Seçim Kurulları 16 Nisan’da 2’şer yeni sandık kurulu kurarak, kalan sandıkların sayımına devam etti. 

16 Nisan 2019 Salı: AK Parti İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine dair olağanüstü itirazını İl Birleştirme Tutanağı tanzim edilmeden YSK’ya yaptı. 

17 Nisan 2019 Çarşamba: Önce Maltepe İlçe Birleştirme tutanağı ardından da İstanbul İl Birleştirme Tutanağı tanzim edildi. Bu tutanağa göre, 13 bin 729 oy farkı ile rakibi Binali Yıldırım önünde yarışı bitirdiği tescil edilen CHP’li Ekrem İmamoğlu akşam saatlerinde mazbatasını alarak, resmen İBB başkanı oldu. 

17 Nisan 2019 Çarşamba: MHP hem İstanbul genelinde hem de Maltepe ilçesinde seçimlerin yenilenmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. 

20 Nisan 2019 Cumartesi: Ak Parti ek dilekçe ile KHK'lı seçmen listesini YSK'ya vererek KHK'lıların oy kullanamayacağı itirazında bulundu.

22 Nisan 2019 Pazartesi:  YSK, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine dair olağanüstü itirazları gündeme aldı. Bu toplantı öncesi AK Parti, süresinde yapmadığı gerekçesiyle başvurusunun usulden reddedilmemesi için ikinci bir başvuru dilekçesi verdi.

23 Nisan 2019 Salı: AK Parti’nin KHK’lıların oy kullanamayacağına dair itirazı kabul edilmedi. YSK AK Parti’nin toplamda 41 bin 132 seçmene denk gelen usulsüz seçmen iddiasının ise ilçe seçim kurullarınca araştırılmasına karar verdi. 

24 Nisan 2019 Çarşamba: MHP’nin kısıtlı seçmen iddiaların AK Parti’nin talebi ile benzer olması nedeniyle MHP’nin talebi üzerinden yeni bir araştırmaya gerek görülmedi. Ancak Maltepe’de sandık kurullarında kamu görevlisi bulunmayanların olduğu iddiasının araştırılması yönünde ara karar alındı. YSK aynı gün AK Parti’nin Büyükçekmece itirazını da karara bağladı. Büyükçekmece için İstanbul ara karanının sonucunun beklenmesi kararlaştırıldı. 

26 Nisan 2019 Cuma: İstanbul’da araştırılacak kısıtlı seçmen sayısı 7 bin 623’e, toplam araştırılacak seçmen sayısını ise 46 bin 477’ye yükseltti. İlçe seçim kurulları araştırma sonuçlarını bu hafta boyunca YSK’ya gönderdi. 

30 Nisan 2019 Salı: 39 ilçenin 36'sında kısıtlı seçmen iddialarının araştırmasının tamamlandığı açıklandı.

3 Mayıs 2019 Cuma: Tüm ilçelerde kısıtlı seçmen araştırılması tamamlandı.

6 Mayıs 2019 Pazartesi: YSK saat 14:30'da İstanbul gündemi ile toplanacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ilişkin iptal istemini bugün görüşmeye başlaması ve bu hafta içinde karara bağlaması bekleniyor. İl Seçim Kurulu'nun CHP’li Ekrem İmamoğlu’na belediye başkanlığı mazbatasını vermesinin ardından, YSK, bugünkü toplantısında AKP’nin 5 başlıkta toplanan, 3 valiz evrakla desteklemeye çalıştığı iddiaları doğrultusunda 39 ilçe seçim kurulundan gelen belgeleri inceledikten sonra kesin kararını açıklayacak. YSK’nın vereceği karara itiraz hakkı bulunmuyor. YSK, itirazı reddederse İmamoğlu, görevini sürdürecek. İptal isteminin kabulü halinde ise seçimin Haziran son ya da Temmuz’un ilk haftası yapılacağı konuşuluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 12:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER