İstanbulkart Numarası Öğrenme

İstanbulkart numarası öğrenmek için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

İstanbulkart Numarası Öğrenme

HES kodu ile eşleştirilmesi zorunlu olan İstanbulkartların eşleştirme işlemi sırasında kart numarasının da bilinmesi gerekiyor.

İstanbulkart numarası nedir?

Kartınızın üzerindeki 6370 ile başlayan 16 haneli numarayı veya 04 ile başlayan 14 haneli numarayı yazabilirsiniz. (Örnek 6370 1234 4567 7890)

Öğrenciler için ise kart numarası 14 haneli kart seri numarasıdır. (Örnek 048D2602B25BB8)

Numaralar okunmuyorsa kartınızı Biletmatik’e dokundurarak, dolum fişlerinden veya kartınız anonim değilse Beyaz Masa ALO 153’ü arayarak kart numaranızı öğrenebilirsiniz.

HES Kodu Eşeleştirme

İçişleri Bakanlığı’nın toplu taşıma araçlarında HES kodu kontrolünü zorunlu hale getiren genelgesinin ardından bütün belediyeler altyapılarını hazırlayarak ulaşım sistemlerinde kullanılan kartlarını ile HES kodu sistemi ile uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda 16 Aralık 2020'den itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce açıkladığı takvime uygun olarak İstanbulkartlar ile HES kodlarının eşleştirilmesi uygulamasını başlattı. 15 Ocak’tan sonra ise HES kodu eşleşmesi yapılmamış İstanbulkart’lar toplu taşımada kullanılamayacak.

Kart kullanıcıları, HES Kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi kolaylıkla yapılabiliyor. İşlem sırasında destek almak isteyen vatandaşlar Alo 153’e başvurabilir.

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yayınlanan genelge gereği 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren, toplu ulaşımda HES kodu eşleştirilmemiş İstanbulkartlar geçersiz sayılacak. Koronavirüs riski taşıyan yurttaşlar, kent içinde toplu taşımadan yararlanamayacak.

İstanbulkart ile hes kodu nasıl eşleştirilir?

Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ya da SMS üzerinden alınan HES kodu ile birlikte kişisel bilgilerini “https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul” sitesindeki gerekli alanlara girerek eşleştirme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 22:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER