Julian Assange, Londra'da gözaltına alındı

Julian Assange gerçeğin peşinde olan cesur bir aktivist mi, hassas bilgileri kamuya açarak insanların hayatını tehlikeye atan bir ilgi bağımlısı mı?

Julian Assange, Londra'da gözaltına alındı

Julian Assange, WikiLeaks ve Belgelerin Sızıdırılması

1971 yılında Avustralya'da doğan Julian Assange, 1995 yılında bir grup arkadaşıyla birlikte bilgisayar korsanlığı suçundan dolayı yakalandı ve suçunu kabul etti, para cezası ödemeye mahkum edildi ancak internetin gizli yönlerini araştıran akademisyen Suelette Dreyfus ile çalışmaya devam etti ve onunla birlikte çok satanlar listesine giren 'Underground' (Yeraltı) isimli kitabı yazdı.

Daha sonra benzer fikirleri taşıyan insanlarla 2006 yılında WikiLeaks'i kurarak, geçici ve değişik yerlerden web sayfasını idare etmeyi sürdürdü.

WikiLeaks ilk olarak 2007’de ABD’nin Guantanamo’daki esir kampıyla ilgili belgeler sızdırarak gündeme gelse de, 2010 yılında, Dünya gündemini sarsan bir video yayınladı.  ABD askerlerinin Bağdat’ta Apache helikopterleriyle çoğu sivil Iraklılara ateş açtığını ve ikisi Reuters muhabiri 12 kişiyi öldürdüğünü gösteren görüntüler ve savaşın kirli yüzünü gösteren binlerce belge bütün dikkatleri WikiLeaks ve Julian Assange'ın üzerine çekti.

ABD Savunma Bakanlığı sızdırmanın ulusal güvenliğe büyük zarar vereceğini belirtse de Guardian ve New York Times gazeteleri ile Alman Der Spiegel dergisi Wikileaks ile işbirliği içinde bu belgeleri yayınladı.

WikiLeaks, 2012-2013 yıllarında ise ABD’de CIA danışmanlık şirketi Stratfor’un belgelerini yayımladı. Belgelerde ABD yönetimi içindeki bazı önemli tartışmalar, istihbarat verileri ve Suriye’deki gizli operasyonlara ait bilgiler yer alıyordu. Yine bu yıllarda Türkiye dahil Ortadoğu ülkelerindeki yolsuzluk ve insan hakları ihlalleriyle ilgili bazı belgeleri ve e-postaları da paylaştı.

.

Tecavüz İddiası

Bu kadar yoğun bir şekilde bütün Dünya gündemini meşgul eden Wikileaks sayfasının yöneticisi Julian Assange 2010 yılında İsveçli savcıların, cinsel saldırı iddialarına ilişkin hakkında uluslararası yakalama kararı çıkartmasının ardından İngiltere'de gözaltına alındı. İsveçli yetkililer, Stockholm'de bulunduğu sırada bir kadına tecavüz ve diğerine cinsel taciz iddiaları nedeniyle sorgulamak istediklerini açıklasa da Assange her iki yakınlaşmanın da kadınların rızaları dahilinde olduğunu, İsveç'in iade istemesinin ardından ABD'ye teslm edileceğini söylüyordu.

İngiltere'nin kırsal bölgesinde ev hapsindeyken İsveç'e iade edilmemek için mücadele verse de 12 Haziran 2012'de iade yönündeki karar kesinleşti. Birkaç gün sonra Julian Assange, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'ne sığındı

.

Siyasi Sığınma

Julian Assange Ekvador'un kendisine siyasi sığınma hakkı vermesi üzerine bu ülkeye gitmeye çalışsa da, 16 Ağustos 2012'den beri kendisine siyasi sığınma hakkı tanıyan bu ülkenin elçiliğinde kalıyordu ve bir türlü bu lkeye gidemedi. 

İngiltere, Julian Assange'ın Ekvador Büyükelçilik binasını terk ettiği anda Haziran 2012'de mahkemeye çıkmadığı için hakkındaki tutuklama emrinin yerine getirileceğini ve yasal olarak İsveç'e iade edileceğini, Ekvador'a gitmesine izin vermeyeceğini açıklamıştı. Amerika Birleşik Devletleri ise Assange'ın iade edilmesini ve gizli belgeleri yayımlamak suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmasını istiyordu.

İsveç 13 Ağustos 2015'te zaman aşımı nedeniyle cinsel saldırı suçlamalarına yönelik araştırmalarını bıraktı, 19 Mayıs 2017 tarihinde de Assange hakkındaki tecavüz soruşturması kapandı. 

Bu arada Julian Assange'ın Ekvador yönetimi ile de arası bozulmaya başladı, 18 Ekim 2016'da Ekvador WikiLeaks'in ABD'deki "başkanlık seçimlerini etkileyebilecek" belgeler yayımlaması nedeniyle Londra'daki elçiliğindeki interneti kestiğini açıkladı. Ekvador hükümeti geçen ay yeniden "sosyal medyadan gönderdiği mesajlarla ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı" için Assange'ın internet erişiminin kesildiğini açıkladı. Bu kararda ABD baskısı ve uluslararası ilişkiler kadar WikiLeaks'in Ekvador Hükümeti ile ilgili ve özellikle Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno'nun, kardeşi tarafından oluşturulan bir offshore hesabı kullandığına ilişkin bazı belgeler yayınlaması da etkili oldu.

.

Tutuklanması

Bugün ise İngiltere polisi, 2012 yılından beri Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks'in kurucusu Assange'ı Ekvador'un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından gözaltına aldığını açıkladı. Assange, elçilik binasından elleri kelepçeli bir şekilde çıkarıldı.

Wikileaks ise Ekvador'un Assange'ın sığınma hakkını yasa dışı bir şekilde geri çektiğini, Julian Assange'ın elçilikten çıkmadığını, Ekvador Büyükelçisinin, İngiliz polisini büyükelçiliğe davet ettiğini ve orada tutuklandığını açıkladı.

Ekvador'un "uluslararası sözleşmelere ve günlük yaşam protokollerine tekrarlanan ihlaller" sebebiyle Julian Assange'ın diplomatik dokunulmazlık ve sığınma hakkını geri çektiği "işkence yapılması ya da ölüm cezası" verilme ihtimali olan herhangi bir ülkeye gönderilmemesi adına garanti aldığı belirtiliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Twitter'dan, "Julian Assange bir kahraman değil ve hiç kimse kanunların üstünde değildir. Yıllardır gerçeklerden saklanıyor. Teşekkürler Ekvador'a ve Devlet Başkanı Lenin Moreno'ya Dışişleri Bakanlığı ile birlikte Assange'ın adaletle yüzleşmesi için işbirliklerinden ötürü teşekkürler." açıklamasını yaptı.

İngiltere polisinin ve hükümetinin bundan sonraki tavrı ve Julian Assange'a ne olacağı ise bütün dünya tarafından merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 22:10

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER