Karadeniz Doğalgazı ve Dünya'da Doğalgaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu söyledi, peki bu miktar ne anlam ifade ediyor.

Karadeniz Doğalgazı ve Dünya'da Doğalgaz

Türkiye 2 gündür, eksen kaymasına yol açacağı belirtilen müjdeyi beklerken, gözler önce Akdeniz, sonra Karadeniz'e çevrildi, sonra ise doğalgaz, petrol derken, doğalgaz bulunduğu kesinlik kazandı ve bulunan miktar üzerinden tahminler başladı, ilk belirtilen tahminler 1,5 trilyon metreküp iken dün itibariyle tahminler, 800 milyar metreküpe düştü. Bugün saat 15:00'da başlayan basın toplantısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulunduğunu söyledi. Bu arada belirtelim ki Karadeniz'de doğal gaz tespit edilmiş olması ne yazık ki, hemen üreteceğimiz anlamına da gelmiyor öncelikle, tespit edilen rezervin kanıtlanmış rezerv haline gelmesi gerekiyor. Bu sürecin ardından doğal gaz üretimine 7 ile 10 yıl içinde başlanabileceği ve yatırım maliyetlerinin 2 ile 3 milyar dolar olacağı kabul ediliyor. 

Öncelikle medyada ve bazıları bakanlık düzeyinde açıklamalarla onyıllardır sürekli petrol ve doğalgaz rezervi bulduğu haberleri yapılıyordu, bazen 20 trilyon bazen 500 milyar metreküp doğalgazdan bahsediliyordu, ilk kez kesin bir şekilde 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğumuz ve tarihimizin en büyük miktarı olduğu Cumhurbaşkanı tarafından dile getirildi. Peki bu miktar ne anlam ifade ediyor?

Öncelikle tüketimden bahsedelim, Türkiye'nin son 5 yıllık doğalgaz tüketimi artış eğiliminde değil. Tüketimimiz yaklaşık olarak şu şekilde:

2015 yılında 47,9 milyar metreküp

2016 yılında 49,5 milyar metreküp

2017 yılında 53,9 milyar metreküp

2018 yılında 50,0 milyar metreküp

2019 yılında 46,8 milyar metreküp

Bu sayılar ortalama olarak 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimimiz olduğunu gösteriyor, biz ise 1 milyar metreküp üretime bile sahip dğeiliz, hatta üretimimiz 1 milyar metreküpten 350 milyon metreküpe düşmüş durumdayız, neredeyse tüm tüketimimiz ithalat ile karşılanıyor.

Bu sayılara bakıldığında 320 milyar metreküp doğalgaz 6 yıllık tüketimimiz düzeyinde bir keşif olduğundan, son derece önemli, hatta yıllara yayılacağı düşünüldüğünde 10-15 yıl civarında dışa bağımlılık açısından ciddi bir düzelme olacaktır, bu süreçte yeni keşiflere de imkan sağlanır.

Dünya açısından bakıldığında ise son derece düşük bir miktar olduğu kabul edilebilir, yani bir eksen kayması düzeyinde değişiklik olmayacak, zira Dünya'da 200 trilyon metreküp civarında tespitli rezerv bulunuyor.

Geçen yıl dünyada kanıtlanmış en fazla doğal gaz rezervine sahip ülkeler,

48 trilyon metreküp Rusya

32 trilyon metreküp İran

24,7 trilyon metreküp Katar 

13,4 trilyon metreküp ABD

8,7 trilyon metreküp Suudi Arabistan 

9,9 trilyon metreküp Türkmenistan

6,1 trilyon metreküp Birleşik Arap Emirlikleri

6,3 trilyon metreküp Çin

5,7 trilyon metreküp Venezuela 

5,7 trilyon metreküp Nijerya

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2020, 16:25

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER