Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. 2021 de memur maaşları ne kadar artacak?

Kasım ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla birlikte memur maaş zam oranları da yaklaşık olarak belirlenmeye başladı.

Kasım ayı enflasyon oranı açıklandı. 2021 de memur maaşları ne kadar artacak?

Memur ve memur emeklilerinin maaş artış oranları iki yılda bir toplanan toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor ve belirlenen yıllık maaş artış oranları Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara yansıtılıyor.

Ancak enflasyon oranlarının toplu sözleşme ile belirlenen bu oranları geçmesi halinde, memurlar maaş zamlarına ek olarak 6 aylık dönemler için hesaplanan iş bu enflasyon farkını da Ocak veya Temmuz aylarında alıyorlar.

Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarını için maaş artış oranlarını belirleyen toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ve memur sendikaları arasında uzlaşma sağlanamamış ve durum hakem heyetine kalmıştı.

Hakem Kurulu heyeti ise maaşlara 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılmasına karar vermişti.

Bu suretle memurlar, 2020 yılının ilk 6 ayı için yüzde 4 zammın yanında yüzde 1,75'de enflasyon farkı almıştı.

Bugün 2020 yılı Kasım ayı enflasyon oranı 2,3 olarak açıklandı. Bu artışla birlikte TÜFE deki artış yıllık bazda 14.03 oldu.

Bu suretle şu an için memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yansıyacak olan 2021 yılı Ocak ayı için yüzde 3 zammın yanı sıra yüzde 3 e yakın oranda enflasyon farkı da oluşmuş oldu.

Yani Aralık enflasyon oranları henüz eklenmeden memur ve memur emeklilerinin maaşları şu an itibariyle 2021 yılı Ocak ayında alacakları yüzde 3’lük artışın yanı sıra enflasyon farkı olarak şimdilik eklenen yüzde 3,02 ile birlikte toplam yaklaşık yüzde 6 oranında artacak. 

Kesin zam oranı ise Aralık enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte 4 Ocak'ta belli olacak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER