Kasım Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı.

Enflasyon artışı devam ediyor. Kira zam oranları belli oldu. Memur zammı enflasyona yenik düştü.

Kasım Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı.

Açıklanan enflasyon verileri ile birlikte 2021 yılı ikinci yarısı için memurlara verilen zam tamamen eridi. Hatta memurlar için enflasyon farkı dahi oluştu. Açıklanan verilerle kiralara yapılacak zamlar da belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2021 Eylül ayı döneminde Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %2,39 olarak açıklandı. Böylece TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre %19,89 oranında artmış oldu. 12 aylık ortalamalara göre ise TÜFE değişimi %17,09 olarak belirlendi. Böylece yıllık ve 12 aylık ortalamalara göre önceki aylarda devam eden artış, bu ay da aynı doğrultuda devam etmiş oldu.

TÜFE, yaşanan bu artışın sonucunda enflasyon geçen ay gördüğü 2,5 yıllık önceki zirve rekorunu da tazeledi. Bu arada son Para Politikası Toplantısı'nda faiz indiriminin gerekçesi olarak gösterilen ve çekirdek TÜFE olarak tabir edilen oran Elim ayında %16,82 oldu.

Memur maaşlarına 2021 Temmuz ayında yansıyan zam tamamen erimiş ve enflasyon farkı oluşmuştu. Açıklanan yeni verilerle birlikte memurlar lehine enflasyon farkı ödemesi yeniden belirlendi.

Bilindiği üzere memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarını için maaş artış oranlarını belirleyen toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet ve memur sendikaları arasında uzlaşma sağlanamamış ve durum hakem heyetine kalmıştı. Hakem Kurulu heyeti ise maaşlara 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zam ve oluşursa enflasyon farkı yansıtılmasına karar vermişti.

İşte toplu sözleşme sonucunda 2021 yılı ikinci 6 ayı için memurlara Temmuz ayında yüzde 3’lük zam yapılmış ve ilk 6 aylık enflasyon farkı da maaşlara yansıtılmıştı.

Açıklanan verilerle birlikte 4 aylık enflasyon artışı kümülatif olarak yüzde 6,71 rakamına ulaştı. Böylece memur ve memur emeklilerinin 2021 yılı ikinci 6 aylık dönemi için aldıkları zam da tamamen eridiği için, 2022 yılı Ocak ayında toplu sözleşme doğrultusunda gerçekleşecek artışla birlikte memurlar için yüzde 3,71 oranında enflasyon farkı oluştu.

Açıklanan verilerin kira artış oranlarına da kiracılar yönünden olumsuz etkisi oldu. Bu açıklanan verilerle birlikte Kasım 2021 için kira sözleşmesi yenileyecek kiracıların da kira artış oranı belli oldu. Bilindiği üzere gerçekleşecek kira zammı oranı için artış yapılacak aya göre TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına bakılması gerekiyor. Kira artış oranında 12 aylık TÜFE ortalaması geçerli olduğu için, son veriler sonrası yapılacak zam oranı konutlarda %17,09 olacak. Yani 1000 TL kira ödeyen bir kiracının kirası 170,09 TL artırılarak, 1.170,09 TL'ye yükselecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021, 11:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER