KDV indirimi sona eriyor

Koronavirüs nedeniyle başlayan ve daha önce 2 kez uzatılan ÖTV ve KDV indirimlerinin süresi yarın sona erecek.

KDV indirimi sona eriyor

Bazı mal ve hizmetlerde uygulanan KDV ve stopaj indirimi yeni bir uzatma yapılmaması halinde yarın sona erecek. 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle yeni uygulanacak KDV ve stopaj oranları şu şekilde olacak:

Konaklama %1’den % 8’e,

Yeme içmede % 1’den % 8’e,

Berber ve kuaförler % 8’den %18’e,

Bakım onarım % 8’den % 18’e,

Yolcu ve taşımacılık % 8 den % 18’e,

İşyeri kiralama % 8’den % 18’e,

Diğer kiralamalar (stopaj usulü) % 10’dan % 20’ye yükselecek.

.

KDV (Katma Değer Vergisi) nedir?

Harcamalar üzerinden alınan vergiler, yapılan bir harcamanın vergilendirilmesini ifade eder. KDV'nin, temel mantığı yaratılan toplam katma değerin vergilendirilmesidir. Uygulamada ülkeler arasında farklılıklar olmakla birlikte, temel olarak bir mal veya hizmet teslimi yapıldığında, teslim bedeli üzerinden KDV hesaplanır. 

3065 sayılı KDV Kanunu, 2 Kasım 1985 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış, 1 Ocak 1985 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Başlangıçta %10’luk genel KDV oranı ile temel gıda maddeleri için sıfır olmak üzere iki oranla KDV uygulamasına geçilmişti. 1988 yılında genel oran %12’ye yükseltildi, indirimli oranlara %8 oranı eklendi ve ilk defa %15’lik yükseltilmiş oran uygulamasına başlandı. 15/5/2001 tarihinde %18 olarak bugünkü orana getirildi. KDV ithalat veya imalattan tüketiciye sunuma kadar her aşamada uygulanmaktadır.

.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER