Konut Kiraları ve Kamu Lojmanları Kira Artış Oranı Belli Oldu

2021 Ocak için kira artışı ne kadar? Kamu lojmanlarında oturanlar 2021'de ne kadar kira ödeyecek?

Konut Kiraları ve Kamu Lojmanları Kira Artış Oranı Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre 2020 Aralık ayı döneminde Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %1,25 olarak açıklandı. Böylece TÜFE bir önceki yılın aynı ayına göre %14.6 oldu. 12 aylık ortalamalara göre ise TÜFE değişimi %12.28 olarak belirlendi.

Bu açıklanan verilerle birlikte Ocak 2021 için konutlarda kira artış oranı da belli oldu. Bilindiği üzere kiracılar ve kiralayanların gerçekleşecek kira zammı oranı için artış yapılacak aya göre TÜİK tarafından açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamasına bakılması gerekiyor. Kira artış oranında 12 aylık TÜFE ortalaması geçerli olduğu için Ocak 2021 zam oranı konutlarda %12.28 olacak. Yani 1000 TL kira ödeyen bir kiracının kirası 122.8 TL artırılarak, 1122.8 TL'ye yükselecek.

Öte yandan 06.01.2021 tarihli 31356 sayı numaralı Resmi Gazete’de yayımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 402 sıra Numaralı Milli Emlak Genel Tebliği ile 2021 yılında kamu lojmanlarından alınacak kira bedellerini belirledi.

Söz konusu Tebliğin ilgili maddeleri şöyle;

Kira bedelleri

MADDE 3 – (1) Yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için;

a) Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 3,07 TL/m²,

b) Kalorifersiz konutlarda 4,80 TL/m²,

c) Kaloriferli konutlarda 6,30 TL/m²,

kira bedeli alınır.

Kira bedeline yapılacak ilaveler

MADDE 4 – (1) 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,74 TL/m² ilave kira bedeli alınır.

(2) Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,4 TL/m²,

b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,21 TL/m²,

c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 2,61 TL/m²,

ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,65 TL/m²,

ilave kira bedeli alınır.

Söz konusu düzenleme ile 2020 yılına oranla kamu lojmanlarına yaklaşık yüzde 14 zam yapılmış oldu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER