Köprü Geçiş Cezaları Affediliyor

TBMM Başkanı Binali Yıldırım 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçiş cezalarının affedileceğini açıkladı.

Köprü Geçiş Cezaları Affediliyor

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün faaliyete geçişi sonrası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçiş yapacak araçlara ilişkin sınırlamalar getirilmişti. Karayolları Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde belirtilen bilgilere göre 15 Temmuz Şehiler Köprüsünden kamyonet, panelvan ve van tipi araçlar hariç 1. sııf araçlar, tüm yolcu servis araçları ve İETT, halk otobüsü gibi toplu taşıma araçları, Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden sadece 1. sınıf araçlar, yolcu servis araçları, toplu taşıma araçları, Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izinli kamu kurum ve kuruluşların resmi plakalı araçların geçebiliyor.

1. sınıf araçlar ise aks yani dingil aralığı 3.20 metreden kısa araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME)’nin kararıyla Fatih Sultan Mehmet Köprüsünü kullanan 2, 3, 4 ve 5. Sınıf araçlar ile kimyasal madde taşıyan araçlarınise Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanması zorunlu hale getirildi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsünde UKOME kararına aykırı olarak geçiş yapan araçlara 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 30. Maddesi 2. Fıkrası gereğince 2017 yılı için 800,00 TL, 2018 yılından itibaren 915,00 TL idari para cezası uygulanıyordu.

Son günlerde özellikle Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden geçişlerle ilgili onlarca idari para cezasının tebliğ edilmesiyle 2017 yılından bu yana kullandıkları köprüden sürekli ceza yediklerini öğrenen vatandaşların sosyal medyada artan mağduriyet sesleri üzerine, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü'nde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde UKOME kararına aykırı geçiş yapıp ceza yazılan araç sahiplerinin temsilcileriyle bir araya geldi. 

TBMM Başkanı Binali Yıldırım 300 binden fazla kişinin bu şekilde mağdur olduğunu ve 6 milyona yakın idari para cezası kesildiğini ancak ortada bazı açık olmayan durumlar ile haksızlıkların olduğunu, 6001 sayılı Karayolları Kanununa geçici bir madde koyarak ilk yazıldığı günden itibaren tüm cezaların affedileceğini hatta cezasını ödemiş olanların ödedikleri cezaların Mart ayı sonuna kadar iade edileceğini açıkladı. İdari para cezasının affedilmesi halinde sürücülerin açtıkları davalar ile sürücülere karşı açılan davalar da ortadan kalkacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 23:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER