Kuraklık Tehdidi Büyüyor

Sonbaharın bitmesine rağmen yağışsız geçen günler nedeniyle büyükşehir barajlarındaki doluluk oranı azalmaya devam ediyor ve susuzluk tehdidi büyüyor.

Kuraklık Tehdidi Büyüyor

Türkiye'nin özellikle Orta Anadolu ve Batı Anadolu bölgeeri ile Marmara Bölgesi yakın tarihin en kurak mevsimlerini yaşıyor, bu nedenle sadece İstanbul'da değil, Ankara, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi bir çok şehirde susuzluk tehdidi giderek artıyor.

İstanbul'da İSKİ kayıtlarına göre barajlardaki doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesinde, hatta kritik seviyede diyebiliriz. 1 Aralık tarihi itibariyle barajlardaki doluluk oranı %24 düzeyinde, geçen yıl aynı gün ise %35 düzeyindeydi. Geçtiğimiz yıl en yüksek düzeye Mayıs Ayı itibariyle ulaşan barajlardaki doluluk oranı %65'ler seviyesindeydi, bu ise %30'luk bir artış anlamına geliyor. Bu yıl için se daha karamsar bir tabo mevcut, zira sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerde su tüketimi artmış durumda ve geçtiğimiz yıla göre günlük tüketim çok daha fazla. Önümüzdeki 5 ay boyunca aynı yağışı alsa dahi barajlardaki doluluk oranının %50'yi bulması zor görünüyor.

Benzer olumsuz tablo Kocaeli için de geçerli, Yuvacık barajı 50 milyon msu kapasiteli ancak doluluk oranı %18'lere kadar düşmüş durumda, 20 milyon mkapasiteli Namazgah Barajında ise 13 milyon m3  su bulunuyor, buradaki doluluk oranı yüksek olsa da kapasitesinin düşük olması Kocaeli için de sıkıntılı günlerin olabileceğini gösteriyor.

Bursa'da da su alarmı verilmiş durumda, Doğancı Barajı’nda doluluk yüzde 39’a düşmüş durumda, Nilüfer Barajı ise neredeyse kurumuş durumda, su seviyesi yüzde 5'e düştü, ortalama doluluk oranı %22 düzeyinde, hatta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı vatandaşların hoşuna gitmeyecek tedbirler alınabileceğini açıkladı.

İzmir, bu şehirlerden biraz daha iyi konumda olsa da, İzmir'de de geçen yıla oranla kuraklık şehri vurmuş durumda. En önemli ve en büyük su kaynağı konumunda olan Tahtalı Barajı'nı su seviyesi geçen yıl % 65 iken, bu yıl % 36'ya düştü. Güzelhisar Barajı'nın su seviyesi geçen yıl % 65 iken bu yıl % 45'e kadar geriledi. Ürkmez, Gördes ve Alaçatı Barajlarının su seviyesi de geçen yılın yarısı düzeyinde hatta Gördes Barajı'nın %4 ile kuruduğu da söylenebilir.

Ankara'da da durum İstanbul ve Bursa'dan farklı değil. En büyük su kaynağı olan Çamlıdere Barajı`nda doluluk oranı %21, Eğrekkaya Barajı`nda ise % 35 düzeyinde. Kuruma noktasına gelen barajlar ise %6 doluluk oranı ile Kargalı Barajı ve %9 doluluk oranı ile Kavşakkaya Barajı…  ASKİ verilerine göre Ankara barajlarının ortalama doluluk oranı ise %22,5 düzeyinde.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 23:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER