Küresel Bir Aktivizm Hareketi: atesbocekleri.info

25 kasım kadına şiddete karşı mücadele ve dayanışma günü'nden başlayarak 10 aralık insan hakları gününe kadar süren “16 günlük aktivizm” hareketi.

Küresel Bir Aktivizm Hareketi: atesbocekleri.info

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından küresel bir kampanya başlatıldı, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü'nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar süren “16 günlük" sürede  bir web sayfası üzerinde kendini güvende hissetmediğin noktaları işaretleyerek, yerel birimlere iletilmesini sağlayabilirsin.

"Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun? Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu

Cevabın Evet ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun. Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır."

https://www.atesbocekleri.info/ web sayfası üzerinde sen de bu harekete katılabilirsin.

Bu kampanyada ateş böceklerinin birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim ağını kullanmaya karar verilmiş, zira uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim ateşböceklerinin hayatta kalmasını sağlıyor hatta her bir ışık güveni simgeliyor. BM Kadın Birimi, dayanışmanın sembolü ateş böceklerinden ilham alarak kamusal alanda şiddete dikkat çekiyor ve herkesi birer ateş böceği yakmaya çağırıyor. İnteraktif haritada işaretlenen güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi ilgili yerel yönetimler ile paylaşarak güvenli kentlere katkı sağlamayı hedefliyor. Sen de işaretleme yapabilir, yapılan işaretlemeleri görebilirsin.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 13:54

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER