Kurumlar Vergisi Artıyor mu?

TBMM'ye sunulan teklife göre kurumlar vergisi oranı %22'den, 2021 yılı için %25, 2022 yılı için ise %23 oranına yükseltilmesi öngörüldü.

Kurumlar Vergisi Artıyor mu?

Covid-19 nedeniyle zarar gören ekonomi ve sosyal yardımların artması ile kamu gelirlerinin azalması nedeniyle, geçici olarak Kurumlar Vergisi oranının 2 yıl için arttırılmasını öngören kanun teklifi Meclis'e sunuldu. Kanun teklifinin kabul edilmesi halinde Kurumlar Vergisi bu yıl içinde elde edilen gelirler için de arttırılmış olacak.

2018 yılına kadar %20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi, Kurumlar Vergisi Kanunun Geçici 10. maddesi ile %22'ye yükseltilmişti. OECD’nin yayınladığı istatistiklere göre Kurumlar Vergisi oranı Avrupa Birliği bölgesinde ortalama %22,5 ve dünyada ise ortalama ise %21,4.

Kurumlar Vergisi Nedir?

5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında düzenlenen kurum kazançları üzerinden alınan vergidir. Kurumlar vergisi, mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden %22 oranında alınmaktadır.

Kurumlar Vergisi Oranı Kaç?

2020 Yılı %22 K.V.K. Geçici Madde 10

2019 Yılı %22 K.V.K. Geçici Madde 10

2018 Yılı %22 K.V.K. Geçici Madde 10

2017 Yılı %20 K.V.K Mad.32

2016 Yılı %20 K.V.K Mad.32

2015 Yılı %20 K.V.K Mad.32

Kimler Kurumlar Vergisi Öder?

Kurumlar vergisi mükellefi olan kurumların tüzel kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip olmadıkları için kurumlar vergisi ödemezler. Anonim Şirketler, Limited Şirketler, Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler, Kooperatifler

İş Ortaklıkları, İktisadi Amaçla Kurulmuş Dernek ve Vakıf Şirketler, İktisadi Kamu Kuruluşları, Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre tüzel kişilik sayılmaktadır ve mükellefiyetleri vardır.

Kurumlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Kurumlar vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı izleyen dördüncü ayın birinci gününden yirmi beşinci günü akşamına kadar (1 Nisan ile 25 Nisan) mükellefin bağlı olduğu vergi dairesine, yani kurumun kanuni veya iş merkezinin bulunduğu yerin vergi dairesine verilir. Kurumlar vergisi, beyannamenin verildiği ayın sonuna kadar ödenir. Beyannamenin verildiği ayın yirmi altıncı günü akşamına kadar ödenir. Ayrıca anlaşmalı bankalar ile de ödeme yapılabilir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER