Marmaray Bugün Açılıyor

2013 yılından bu yana kapalı olan Gebze - Halkalı arasındaki Marmaray bugün açılıyor, yarın tüm hatta seferler yapılacak.

Marmaray Bugün Açılıyor

Hattın Geçmişi

29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattının yenilenmesi olarak tanımlanabilecek Marmaray projesinin ilk ihalesi 2006 yılında gerçekleşmişti, ancak bu ihale daha sonra iptal edildi. Daha sonra 2011 yılında yeniden ihaleye çıkıldı ve ihaleyi 1 milyar 42 milyon Avroluk teklifiyle CR3 Obrascon Huarte Lain (OHL) SA- Dimetronic SA Ortak Girişimi kazandı. 26 Ekim 2011 tarihinde CR3 sözleşmesi imzalandı. Bu ihaleden 1 yıl sonra Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan, Pendik-Gebze bölümü 29 Nisan 2012 de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013’de, Haydarpaşa-Pendik arasındaki bölüm 19 Haziran 2013’te yapılan son seferlerin ardından kapatıldı.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ile entegre olarak çalışması planlanan hatta rayların ve pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların yenilenmesi işi aslında 24 ay olarak planlanıyordu, yani Marmaray'ın 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Bu sırada kısa süre içinde Ayrılıkçeşme - Kazlıçeşme arası boğaz geçiş bölümü 29 Ekim 2013 tarihinde açıldı. Açılan hatta, tamamı yer altında bulunan Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme durakları bulunuyordu.

Yapımı üstlenen OHL, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurunca Ulaştırma Bakanlığı, 18 Kasım 2016 tarihinde firma ile uzatma kontratı imzaladı ve çalışmalar yeniden başladı. Bitiş tarihi bu kontrat ile 31 Aralık 2018 olarak yeniden belirlendi, ancak bu tarihe kadar birkaç kez daha kısa süreli ertelemeler gerçekleşti.

.

Hattın Teknik Özellikleri

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından verilen bilgilere göre hattın özellikleri şöyle:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce çalışmaları yürütülen Marmaray Projesi'ni de içine alan Gebze-Halkalı arasındaki 76,6 kilometrelik demir yolu hattında 13,6 kilometrelik Marmaray'ın açılışının ardından geriye kalan 63 kilometrelik demir yolu hattının hizmete girmesi için çalışmalar tamamlandı ve nihayet Marmaray bugün açılıyor.

Marmaray, Asya yakasında Ayrılık Çeşmesi'nden Gebze'ye 43,8 kilometre, Avrupa yakasında Kazlıçeşme'den Halkalı'ya 19,2 kilometre olmak üzere toplam 63 kilometre uzunluğundaki mesafeyi 185 dakikadan 115 dakikaya düşürecek. Tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında toplam 43 istasyon bulunacak ve Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek. Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakikada ulaşım sağlanacak, Söğütlüçeşme-Yenikapı'nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Günde 1 milyon yolcu taşınabilecek.

Aynı güzergahta  tüm altyapı ve istasyonlar yeniden inşa edildi. 2 hat kaldırıldı ve yerine 3 hat yapıldı. 3 hattan kuzey 2 hattı Marmaray trenleri kullanacak. 2 dakika aralıklarla metro standardında banliyö işletmesi gerçekleştirilebilecek. Güneyde bulunan 3. hattı ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleri ile yüksek hızlı tren kullanacak. 

Anadolu yakasında 27, Avrupa yakasında ise 11 olmak üzere toplam 38 yeni yüzey istasyonun inşa edildi. Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı şehirlerarası tren-banliyö treni aktarma istasyonu olacak. Diğer 31 istasyonun ise banliyö istasyonu olarak sadece Marmaray trenlerine hizmet verecek.

Hatta 2 viyadük, 27 karayolu alt geçidi, 29 yaya alt geçidi,  21 kara yolu üst geçidi, 12 yaya üst geçidi, 19 nehir geçiş köprüsü ve 60 menfez yapıldı. Banliyö güzergahında yer alan 14 tarihi istasyon ve tüm tarihi yapılar korunacak şekilde belirlendi ve Yeşilköy ve Göztepe istasyonları proje kapsamında restore edildi.

Toplam 155 yürüyen merdiven ve 191 asansör yapıldı. Bilet holü peron düzeyi altındaki istasyonlar, Küçükçekmece, Florya, Florya Akvaryum, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Yenimahalle, Feneryolu, Erenköy, Suadiye, Süreyya Plajı, Atalar, Kartal, Yunus, Kaynarca, Aydıntepe, İçmeler, Çayırova. Bilet holü peron düzeyi üstünde istasyonlar, Mustafa Kemal, Zeytinburnu, Göztepe, İdealtepe, Başak, Güzelyalı, Tuzla, Osmangazi, Darıca, Fatih. Küçükyalı ve Cevizli istasyonları da özel tip istasyon olarak yapıldı.

.

Hattın Ücretlendirmesi ve Sefer Sıklıkları

Hattın ücretlendirilmesinde metrobüs ve izban'da uygulanan sistem gibi olacağı açıklandı. Buna göre hattın en uzun mesafe ücreti 5,70 TL olarak belirlenmekle, girişlerde kart okutulduğunda bu bedel tüm ücret olarak kesilecek ve duraklarda turnike çıkışlarında yeniden kart okutularak iade alınacak. En kısa mesafe ücreti 1-7 durak için 2,60 TL belirlenmiş durumda. Marmaray ücret tarifesi 13.03.2019 tarihi itibariyle Marmaray resmi internet sitesinde yayımlanmakla, ücret tarifesine ulaşmak için TIKLAYINIZ

DURAKLAR TAM İNDİRİMLİ İNDİRİMLİ-2
1 - 7 İSTASYON ₺2,60 ₺1,25 ₺1,85
8- 14 İSTASYON ₺3,25 ₺1,55 ₺2,30
15 - 21 İSTASYON ₺3,80 ₺1,80 ₺2,70
22 - 28 İSTASYON ₺4,40 ₺2,10 ₺3,15
29 - 35 İSTASYON ₺5,20 ₺2,50 ₺3,70
36 - 43 İSTASYON ₺5,70 ₺2,75 ₺4,00

Hat üzerinde şu anda iki ayrı tren seferi yapılmakla; Zeytinburnu - Söğütlüçeşme arasında 8 dk aralıklarla, Halkalı - Gebze arasında ise 15 dk aralıklarla tren seferleri yapılıyor. Ancak ilerleyen tarihlerde sıklığın giderek fazlalaşması ve 5 dk'ya kadar düşmesi bekleniyor.

Sefer saatleri ise 13.03.2019 tarihi itibariyle Marmaray resmi internet sitesinde yayımlanmakla, sefer saatlerine ulaşmak için TIKLAYIIZ

.

.

Hattın güzergahı;

Halkalı
Mustafa Kemal
Küçükçekmece
Florya
Yeşilköy
Yeşilyurt
Ataköy
Bakırköy
Yenimahalle
Zeytinburnu
Kazlıçeşme
Yenikapı
Sirkeci
Üsküdar
İbrahimağa
Söğütlüçeşme
Feneryolu
Göztepe
Erenköy
Suadiye

Bostancı
Küçükyalı
İdealtepe
Süreyya Plajı
Maltepe-Cevizli
Atalar
Başak
Kartal
Yunus
Pendik
Kaynarca
Tersane
Güzelyalı
Aydıntepe
İçmeler
Tuzla
Çayırova
Fatih
Osmangazi
Gebze

.

Marmaray'ın Entegre Olacağı hatlar

Halkalı istasyonunda M1B Yenikapı-Halkalı metro hattı ile,

Ataköy istasyonunda M9 İkitelli-Ataköy metro hattı ile,

Bakırköy istasyonunda M3 Bakırköy-Başakşehir metro hattı ile,

Yenikapı istasyonunda M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı,

M1B Yenikapı-Kirazlı ve M2 Yenikapı-Hacıosman metro hatları ile,

Sirkeci istasyonunda T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı ve denizyolları ile,

Ayrılık Çeşmesi istasyonunda M4 Kadıköy-Tuzla metro hattı ile,

Üsküdar istasyonunda M5 Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ile,

Göztepe istasyonunda M12 Göztepe-Ümraniye metro hattı ile,

Bostancı istasyonunda M8 Bostancı-Dudullu metro hattı ile,

Pendik istasyonunda M10 Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ile,

İçmeler istasyonunda M4 Kadıköy-Tuzla metro hattı ile entegre olacak.

.

Hattın Açılmasına Dair Eleştiriler ve Eleştirilere Cevaplar

Gebze-Halkalı Marmaray hattında çalışan işçilerin üyesi olduğu Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası, (BTS) yakın zamanda açılacağı duyurulan hattın birçok yönden eksiği olduğunu ve bu durumun telafisi imkansız kazalara neden olabileceği konusunda yetkililere uyarıda bulundu. 

BTS üyeleri yaptığı açıklamada, son 15 yılda yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tren kazalarını hatırlatarak, test aşaması devam eden Marmaray'ın henüz hazır olmadığını ifade etti. Açıklamada, açılacak güzergahta teknik anlamda eksiklerin bulunduğu, testlerin tamamlanmadığı ve personel eğitiminin de yetersiz olduğu vurgulandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Necdet Sümbül ise haberlerin asılsız olduğunu, kamuoyunda rahatsızlık, güvensizlik, endişe verici bir algı oluşturulmak istendiğini, ancak Gebze-Halkalı hattında hiçbir eksikliğin olmadığını, sinyalizasyon testlerinin 27 Aralık 2018 tarihinden itibaren tren kullanılarak gerçekleştirildiğini, 25 Şubat 2019 tarihinden itibaren deneme sürüşlerine de başlandığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2019, 10:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER