Nihai Brexit: Anlaşma Sağlandı

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden anlaşmasız ayrılmasına 7 gün kala taraflar arasında sıfır kota ve sıfır vergi ile anlaşma sağlandı.

Nihai Brexit: Anlaşma Sağlandı

Brexit referandumu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması için 23 Haziran 2016 tarihinde düzenlendi ve katılımcıların yüzde 51.9'u oyunu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde kullandı. Referandum sonrasında 2017 yılının Mart ayında ayrılma için görüşmeler başladı ve 29 Mart 2019 yılında da ayrılmanın tamamlanması öngörüldü ancak süre 31 Ocak 2020'de tamamlandı. Yani İngiltere ortada kalan Ticaret Anlaşması sorunu çözülmeden sorun 31 Ocak 2020 tarihinde Avrupa Birliğinden tamamen ayrıldı. Ticaret anlaşması konusu ise en fazla 11 ay için uzatılmıştı, yani 31 Aralık 2020 itibariyle taraflar yeni ticaret anlaşması şartları üzerinde uzalaşamazlarsa anlaşmasız ayrılacaklardı, bu durum ise ululsararası ticaret kurallarının uygulanması anlamına gelecek, yen gümrük vergileri ile iki taraf için de istenmeyen sorunlara yol açacaktı.

Ticaret anlaşması için taraflar 11 aydır hatta 2 yıl 11 aydır müzakere ediyorlar, her defasında varılan anlaşma İngiltere Parlamentosu tarafından kabul edilmiyordu. Bugün ise yeni bir anlaşmaya varıldığı duyuruldu ancak bu anlaşmanın da yürürlüğe girmesi için İngiltere Parlamentosu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Avrupa Parlamentosu'nun resmi onayına kadar anlaşma 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girebilecek.

AB Komisyonu tarafından duyurulan Ticaret ve İşbirliği Anlaşması taslağı genel olarak AB ile Birleşik Krallık gümrük vergisi ve kota olmadan ticaretin devamını içeriyor. Bu anlaşma tarihin en büyük ticaret anlaşmalarından, zira İngiltere ile AB arasındaki ticaret hacmi 740 milyar euro civarında.

Anlaşmanın şartları şöyle:

Buna göre, taraflar arasında yeni bir serbest ticaret anlaşması yapılacak.

Anlaşma, mal ve hizmetlerle birlikte yatırım, rekabet, kamu destekleri, vergi, ulaşım, enerji, balıkçılık, veri güvenliği ve sosyal güvenlik gibi alanları da kapsayacak.

Menşe kurallarına uyan mallara gümrük vergisi ve kota uygulanmayacak.

Taraflar, çevreyi koruyacak ve iklim değişimi ile mücadeleye öncelik verecek. Sosyal haklar ve işçi hakları gözetilecek.

AB ve İngiltere karasularındaki balık stoku ortak yönetilecek. İngiltere balıkçılık aktivitelerini geliştirebilecek. Avrupalı balıkçıların faaliyetleri sürdürülecek.

.

Brexit Nedir?

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık'ın 1973 yılında girdiği Avrupa Birliği'nden ayrılması anlamına gelen Brexit, İngilizce Br (Britanya) ve Exit (çıkış) kelimelerinin kısaltılmış birleşiminden oluşuyor. Aslında bu kelime 2012 yılında Yunanistan ekonomik krizi sonrası gündeme gelen Greece Euro Exit yani Grexit benzeri bir türetme, ancak daha bilinen, popüler olan ve gerçekleşeni diyebiliriz.

Brexit referandumu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması için 23 Haziran 2016 tarihinde düzenlendi ve katılımcıların yüzde 51.9'u oyunu Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde kullandı. Bu süreçte mevcut David Cameron hükümeti de brexit taraftarı olarak propaganda yaptı ve David Cameron sürecin yeni bir başbakan tarafından yürütülmesinin gerektiğini belirterek görevden ayrıldı. Bunun üzerine İngiltere'de yeni kurulan Theresa May azınlık hükümeti 29 Mart 2017 tarihinde, Avrupa Birliğinin kurucu anlaşması olan Lizbon Antlaşması'nın 50. maddesinde düzenlenen Avrupa Birliği'nden ayrılma sürecini başlattı. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER