Otoyollarda hız sınırının artırılması gündemde!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda hız sınırını artırabileceklerini bildirdi.

Otoyollarda hız sınırının artırılması gündemde!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da Dünya Trafik Mağdurları Anma Günü etkinliğinde verdiği beyanatta, otoyollarda hız sınırını kısmi olarak artırabileceklerini belirtti. Bakan Soylu açıklamasında, bu konuda çalışmaları olduğunu, ancak durumu bir süre daha izleyeceklerini bildirerek, halihazırda otoyollarda 120 olan hız sınırının,  yüzde 10’luk tolerans ile maksimim 132 kilometreye ulaştığını, otoyollarda bu hız sınırının 5 kilometre daha yukarı çıkarmayı düşündüklerini bildirdi. Bakan Soylu açıklamasında devamla, bu 5 puanlık artırım ile otobanlarda 125 kilometre olacak hız sınırının yüzde 10 artış ile birlikte 137,5 kilometre bandına taşımaya çalışacağız şeklinde konuştu.

Bilindiği üzere geçen sene Temmuz ayında hız koridoru uygulamasına geçilmiş ve mevcut hız sınırları itibariyle bir kısım otoyollarda giriş ve çıkış süreleri hesaplanarak, bu sürelere uymayan sürücülere aşım oranına göre kademeli trafik cezası sistemine geçilmişti. Bakan Soylu’nun açıklamaları gereği düzenleme hayata geçirildiği takdirde bu sebeple hız koridoru uygulamasının da güncellenmesi gerekecek.

Mevcut haliyle TEDES (Trafik Elektronik Denetleme Sistemi) hız koridoru uygulamasının uygulanmakta olduğu otoyollarda otomobiller için belirlenen hız sınırı (120) itibariyle yolun bitmesi için belirlenen süreler ise şu şekilde.

İstanbul-Ankara TEM otoyolu, 450 km uzunluğunda ve yolun bitmesi için belirlenen en kısa süre otomobiller için 4 saat 15 dakika.

İstanbul Mahmutbey-Edirne arasındaki 210 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 55 dakika.

Niğde-Şanlıurfa arasındaki 536 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 5 saat 21 dakika.

İzmir-Aydın arasındaki 112 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 11 dakika.

Adana-Şanlıurfa arasındaki 365 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 3 saat 43 dakika.

Adana-Mersin arasındaki 83 km’lik otoyolda otomobiller için belirlenen en kısa süre 1 saat 6 dakika.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 23:31

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER