Perseid Meteor Yağmuru

Perseid Meteor Yağmuru

Her yıl  23 Temmuz - 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen Perseid meteor yağmuru (ya da göktaşı yağmuru) gözlem şartları nedeniyle en belirgin ve en popüler olan meteor yağmurudur. 2020 yılı Perseid meteor yağmuru ise gün başladı, en belirgin gecesi ise bu gece izlenebilecek.

Perseid meteor yağmuru,Perseus Takımyıldızının olduğu doğrultuda gerçekleşiyor, bu nedenle de Perseus Takımyıldızından geliyormuş gibi gözüküyor hatta adını da buradan alıyor, oysa bu takımyıldızı ile pek ilgisi bulunmuyor. Perseid göktaşı yağmuru, Swift-Tupple kuyrukluyıldızından kopan parçalarının Dünya atmosferinde yanması nedeniyle oluşuyor ,1862 yılında birbirinden bağımsız olarak, Lewis Swift ve Horace Tuttle tarafından keşfedilen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızı, Güneş etrafındaki bir tam turunu 133 yılda tamamlıyor, çekirdeği yaklaşık 26 kilometre genişliğinde olan bu kuyruklu yıldız, Güneş’e en yakın konumundan en son 1992 yılında geçmiş ve arkasında göktaşı kümesi bırakmış, Dünya her yıl bu kümenin arasından geçerken, bir kısmını çekim kuvvetiyle çekiyor ve bu muhteşem doğa olayını yaratıyor. 

Perseid meteor yağmurunu izlemek için ışık kirliliğinin az olduğu bir bölgede yani şehir dışında olmanız gerekiyor, çıplak gözle izlenebildiği için dürbün veya teleskoba ihtiyaç bulunmuyor hatta, çok daha az bir alanı görmeniz nedeniyle, gökyüzünü bu tür bir araçla izlememeniz gerekiyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER