PUİS, 20 Kasımda benzin ve motorinde indirim beklediklerini açıkladı

PÜİS (Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası) 20 Kasım itibariyle motorine 22 kuruş, benzine ise 19 kuruş indirim yapılmasını beklediklerini duyurdu.

PUİS, 20 Kasımda benzin ve motorinde indirim beklediklerini açıkladı

PÜİS (Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası) motorine 22 kuruş, benzine ise 19 kuruş indirim yapılmasını beklediklerini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, 20 Kasım Salı gününden geçerli olarak yapılmasını beklenen indirim gerçekleştiği takdirde, benzinin litre fiyatı İstanbul'da 6,39 liraya inecek.

Ancak, yapılması beklenen söz konusu indirim benzinde pompa fiyatlarına yansıyacak olmasına rağmen, motorinde ise indirim pompa fiyatına yansımayacak. PÜİS Başkanı İmran Okumuş’un bildirimiyle, motorinde devletin 27 kuruşluk ÖTV alacağı kaldığı için, 22 kuruşluk indirim sonrasında devletin ÖTV alacağı da motorinde 5 kuruşa gerileyecek. Devletin ÖTV alacağı devam ettiği için de motorin pompa satış fiyatı 6,34 lirada kalmaya devam edecek.

Söz konusu indirimlerle beraber benzin ve motorinin pompa fiyatları arasındaki 25 kuruşluk fark da 5 kuruşa inecek. 

Salı gününden itibaren geçerli olarak beklenen 19 kuruşluk indirimle birlikte, benzinin pompa satış fiyatı son 1 ay içerisinde 57 kuruş ucuzlamış olacak.

Ayrıca Motorinde ÖTV kaynaklı 7 kuruş daha devlet alacağı bulunmakta, bu nedenle bir sonraki indirimden itibaren motorinin benzinden daha pahalı olacağı hesap edilmekte.

Mayıs ayından bu yana akaryakıtta döviz kuru artışının etkisini vatandaşa yansıtmamak için "eşel mobil sistemi" uygulanmaya başlanmıştı. Bu sistemle kur artışı doğrudan pompa fiyatına yansıtılmayarak ÖTV'den karşılanıyordu. Son dönemde meydana gelen döviz kuru düşüşü ve Dünyada hampetrol fiyatarının düşmesi nedeniyle eşel mobil uygulaması benzinde sona erdi. Motorinde ise devletin ÖTV alacağı devam ettiği için herhangi bir indirim yapılmadı.

Geçtiğimiz hafta ham petrol fiyatları, iki günde toplam yüzde 7'nin üzerinde değer kaybıyla son 3 yılın en büyük düşüşünü yaşamış, brent petrol varil fiyatı da 65,18 dolara kadar gerileyerek Aralık 2017'den bu yana en düşük seviyesini görmüştü.

Bilindiği üzere Mayıs ayından bu yana akaryakıtta döviz kuru artışının etkisini vatandaşa yansıtmamak için "eşel mobil sistemi" uygulanmakla, bu sistemle kur artışı doğrudan pompa fiyatına yansıtılmayarak ÖTV'den karşılanıyordu. Döviz kuru düşüşü ve Dünyada hampetrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle eşel mobil uygulaması benzinde sona ermiş ve benzin fiyatlarında 7 Kasım tarihinde yapılan son indirim de, bu suretle pompa fiyatlarına yansıtılmıştı. Motorinde ise devletin ÖTV alacağı devam ediyordu.

(Kaynak: Sputnik, Birgün)

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 13:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER