Schengen Bölgesi Nedir?

26 ülkede 420 milyonu aşkın kişi için tek bir ülkede seyahat eder gibi seyahat etme özgürlüğü sağlayan Schengen Bölgesi nedir, hangi ülkeler dahildir?

Schengen Bölgesi Nedir?

Avrupa Birliği’nde 1995’te yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile bu sözleşmeye taraf ülkeler kendi aralarındaki sınır kontrollerini kaldırmış ve sadece dış sınır kontrollerinde ortak uygulama ve kurallar uygulamaya başlamıştır, böylece ortaya çıkan bölgeye Schengen Bölgesi deniyor. Yani Schengen Bölgesi aslında sadece vize muafiyeti değil aynı zamanda polis ve yargı alanlarında işbirliğini de kapsıyor. Bu anlaşma kapsamında 26 üye ülke 420 milyonu aşkın vatandaşı için bölge içinde tek bir ülkede seyahat eder gibi pasaport kontrolüyle ve sınır kontrolü olmaksızın seyahat etme özgürlüğüne kavuşmuş durumda.

AB üyesi olan Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan Schengen bölgesindedir.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein Schengen bölgesine dahildir.

Avrupa kıtasının dışında olan Azorlar, Madeira ve kanarya adaları Schengen bölgesine dahildir.

Monako, san Marino ve Vatikan Schengen bölgesine dahil değildir ancak sınırları tamamen açıktır.

Schengen bölgesine katılmamış olan 6 ab üyesi bulunmaktadır, dışarıda kalmayı tercih eden İrlanda ve Birleşik Krallık ve yakında katılmaları istenen ve katılmayı amaçlayan Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs.

Halihazırda, 26 Schengen bölgesi ülkesinin 24’ü Türkiye’de temsil edilmektedir. Türkiye’de temsilciliği bulunmayan Schengenbölgesi ülkeleri sadece İzlanda ve Lihtenştayn’dır. Türkiye'de yıllardır Schengen bölgesine girebilmek ve vize rejimine tabi olmak istemektedir ancak, bu konuda somut bir adım atılabilmiş değildir. Schengen vize ücreti halihazırda 60 euro iken yakın zamanda 80 euroya çıkması için çalışmalar da yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 14:17

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER