Sevgi ve Özlemle Anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk vefatının 80. yılında bütün yurtta anıldı.

Sevgi ve Özlemle Anıyoruz.

10 Kasım 1938'de saat 09:05'te vefat eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ebediyete uğurlanışının 80. yılında bütün yurtta düzenlenen törenlerle anıldı. Anıtkabir'de düzenlenen tören bütün devlet erkanı katılırken, bir zamanlama hatası yapılması dikkatten kaçmadı, 09:02'de saygu duruşu başlayınca, 09:05 te İstiklal Marşının okunması da bitmişti, tam sirenlerin çaldığı esnada tören bitince, kısa bir kararsızlık yaşayan Cumgurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tören subayının el hareketiyle sirenler çalınırken yürümeye başladı, bütün devlet erkanı da sirenler çalınırken yürümüş oldu.

Tören öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı ve yazdığı mesajı paylaştı: "Aziz Atatürk İstiklal Harbimizin Başkomutanı ve Cumhuriyetin kurucusu olan şahsınızı vefatınızın 80'inci yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Zat-ı devletlerinin ve aziz şehitlerimizin emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni dahili ve harici bedhahların saldırılarına rağmen dünyanın en güçlü ve müreffeh devletlerinden biri yapma yolunda kararlılıkla yürüyoruz. Cumhuriyetimizin 95'inci seneyi devriyesinde açılışını yaptığımız İstanbul Havalimanı tarihe nakşolmuştur. Ruhun şad olsun."

Törende zamanlama hatasına benzer bir aksaklık da Konya'da düzenlenen törende yaşandı. Vali tarafından yapılan bütün uyarılara rağmen yaşanan zamanlama hatası nedeniyle Valinin, sorumlu olan herkesin görevden alınması gerektiğine yönelik talimatı dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 13:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER