Sinema Ve Tiyatrolar Açıldı Ama Açılamadı.

Normalleşme süreciyle 1 Temmuz itibarıyla faaliyete başlama izni verilen Türkiye’deki sinema ve tiyatro salonlarının çok azı kapılarını açabiliyor.

Sinema Ve Tiyatrolar Açıldı Ama Açılamadı.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de 2019 itibariyle 2826 sinema 766 tiyatro salonu mevcut ve bütün hepsi Koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 Mart tarihinden itibaren kapalıydı. Cumhurbaşkanlığı koronavirüs vakalarının günlük 2000'in altına inmesiyle birlikte normalleşme takvimi açıkladı ve bu takvime göre sinema ve tiyatro salonları 1 Temmuz itibariyle faaliyete başlayabileceklerdi. Faaliyet izni için birçok tedbir de "Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci" konulu genelge ile belirlendi, buna göre koltuklar arasında boşluk bırakma, ateş ölçümü, sürekli dezenfekte çalışmaları gibi birçok yeni normal bulunuyordu ancak bütün bu düzenlemeler dahi insanları kapalı bir alan olan salonlara çekmeye yetmedi. Bugünlerde tiyatro oyunu gibi sinemalar da kaldıkları yerden devam edecek seyirciye ulaşması da mümkün görünmüyor. Ertelenen gösterim tarihleri durumu daha da ağırlaştırıyor, örneğin Cristopher Nolan'ın Tenet filmi için 31 Temmuz gösterim tarihi olarak belirlenmiş iken bu tarih şimdiden 12 Ağustos'a ertelendi.

Mevcut durum itibariyle 3600 salondan sadece 20 civarındaki salon açılabilmiş durumda, muhtemelen kimse de 2 saat boyunca ağzında maske ile kapalı alanda bir film veya oyun izlerken keyif alacağını düşünmediği için yakın zamanda sayının çok artması da beklenmiyor, hatta bu yüzden Türkiye'de sinemanın kalbini tutan Box Office Türkiye veya Beyazperde gibi internet siteleri ekranlarını hala 13 Mart haftasında bırakmış durumda, hep birlikte çöküşünü gördüğümüz bu sektörün canlanmasına da tanıklık ederiz umarım.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2020, 19:09

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER