Taksim Meydanı Yarışmasında Sona Doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Uluslararası Taksim Kentsel Tasarım Yarışması’nın başvuruları 12 Temmuz Günü sona erecek.

Taksim Meydanı Yarışmasında Sona Doğru

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kamusal açık alanlara yönelik düzenlediği kentsel tasarım yarışmalarına, Taksim Meydanı ile devam ediyor. Kamusal alanların erişilebilir, özgür, canlı, huzurlu ve güvenli yerler olması amacıyla, “İstanbul Kamusal Mekânlarına Kavuşuyor” temalı etkinlikler düzenleyen İBB, bu çalışmaları, paydaşlara danışarak, kentlinin ihtiyaçlarını dinleyip, görüşlerini alarak gerçekleştirmek istiyor.

Her dönemde “herkesin ve her şeyin mekânı” olma niteliğine sahip Taksim, küresel ile yerelin İstanbul’daki önemli kesişim yerlerinden biri. Taksim’in bu özelliğinden yola çıkan yarışma, bölgenin toplumun tüm kesimlerinin duyarlılıklarına kucak açan demokratik bir kentsel kamusal alan deneyimi üretmesi amacıyla düzenleniyor.

İBB tarafından kurulan konkur.istanbul web sayfasında yer alan bilgiye göre yarışma iki kademeli olacak, ilk kademe başvuruları 2 Mart 2020 tarihinde başladı ve 12 Temmuz 2020 günü 23:59'a sona erecek. Jüri 24 Temmuz 2020'ye kadar yapacağı değerlendirmeleri ikinci kademeye geçen 20 proje sahibine bildrecek, ikinci kademeye geçenler, projelerinin son halini 11 Eylül 2020 tarihine kadar teslim edecekler. İkinci kademenin sonuçları ise 26 Eylül tarihinde açıklanacak ve birinci belli olacak. 

Danışman Jüri Üyeleri

Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanı

Mehmet Çakılcıoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı

Mahir Polat, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı

Tayfun Kahraman, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı

Hayri Haydar Karabey, Mimar

Korhan Gümüş, Mimar

Ömer Yılmaz, İPA Yarışmalar Koordinatörü

Asli Jüri Üyeleri

Ayşe Zeynep Ahunbay, Mimar

İpek Akpınar Aksugür, Mimar

Can Kubin, Şehir plancısı

Arzu Kutkam, Peyzaj mimarı

Kerem Piker, Mimar (Jüri Başkanı)

Manuel de Rivero, Mimar

Rainer Schmidt, Peyzaj mimarı

Yedek Jüri Üyeleri

Arman Akdoğan, Mimar

Tomris Akın Paşaoğlu, Mimar

Melih Birik, Şehir plancısı

Meltem Erdem Kaya, Peyzaj mimarı

Raportörler

Merve Ala, Mimar – İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı

Başak Çelik, Mimar – İPA Yarışmalar

Kübra Elif Durgun, Mimar

Raportör Yardımcıları

Sinan Çağlar, İstatistikçi – İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı

Salime Benan Kaya, Şehir Plancısı – İPA Yarışmalar

Şima Topaloğlu, Şehir Plancısı – İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı

Ödüller

Birinci kademeyi geçen 20 projenin her birine 5.000 € ödeme yapılacaktır.

İkinci kademede birinci kademe için ödenen 5.000 €’ya ek olarak ikinci kademeye geçmiş olan tasarım sahiplerine aşağıdaki ödüller dağıtılacaktır:

Eşdeğer ödül: 50.000 € (3 adet)

Eşdeğer mansiyon : 10.000 € (5 adet)

Küresel ile yerelin İstanbul’daki önemli kesişim yerlerinden biri olan Taksim, her dönemde “herkesin ve her şeyin mekânı” olma niteliğine sahip bir yerdir. Tarihinin her döneminde kamunun kendini ifade biçimlerine zemin olmuş, toplumun farklı kesimlerinin kendisine yer bulabildiği, kentin en önemli alanı haline gelmiştir. 1928’de Cumhuriyet Anıtının yapılmasıyla birlikte simgesel bir nitelik kazanan alan; 1937 Henri Prost Planı çerçevesinde üç kışlanın eğitim kurumu, bir kışlanın ise müze olarak kamuya açılması, Topçu Kışlasının yıkılarak parka dönüştürülmesiyle Maçka ve Beşiktaş’a dek uzanan kültür vadisiyle bütünleşen bir meydan olarak farklı bir anlam yüklenmiştir. Meydan 1940 yılında Kışla ve ahırlarının yıkımının ardından bu günkü fiziksel sınırlarına yakın bir kamusal mekân haline gelmiştir.

Meydanlar, kentin farklı kesimlerinin buluşma noktası, çok katmanlı kültürünün ifade aracıdır. Taksim bir yandan kentlinin 19. Yüzyıldan bu yana “nefes alabildiği” ender yerlerden biri olma özelliğine sahipken, diğer yandan simgesel konumu ve temsili yönüyle Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren geçen her dönemde iktidarların mekân üzerinden güç gösterdiği, bir anlamlandırma aracı olarak algılanmıştır. Bu, alanın farklı dönemlerde iktidarların elinde nasıl biçimlendiğini gösterirken, gelecekte de Taksim’in farklı taleplere sahne olacağının ipuçlarını sunar.

Bugün demokratik bir kentsel “kamusal alan” ve “kamusal mekân” yaklaşımıyla bu ve benzeri mekânlara, açık ve şeffaf toplumsal müzakere yöntemleri ile yaklaşılabilir. Tüm toplumsal kesimlerin duyarlılığı göz önüne alınarak, talepleri duyulabilir. Bu simgesel yer için sadece mimari, kentsel tasarım ve peyzaj tasarımı önerilerinin getirilmesi yerine, ilişkiler sistemi düşünülerek açık müzakere - uzlaşma yöntemleri ile toplumu ve mekânı buluşturacak yeni yaklaşımlar geliştirilebilir.

Taksim’i anlayabilmek için meydanın yıllar boyunca üretilen, tüketilen, silinen, yeniden üretilen göstergelerinin ardındaki toplumsal - tarihsel aktörlerin niyetlerini, talepleri ve uygulamaları birlikte “okuyabilmek” gerekmektedir. Taksim’in toplumun tüm kesimlerinin duyarlılıklarına kucak açan demokratik bir kentsel kamusal alan deneyimi üretmesi bu yarışmanın temel gayesidir.

Yarışma Kamu İhale Kanunu’nun yarışmalarla ilgili yönetmeliği doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmaktadır.

Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması süreç kurgusu ile Türkiye tasarım ve yarışmalar pratiğine yeni bir yaklaşım ve açılım önermektedir. Bu yaklaşımın temeli hem yarışmanın hazırlık çalışmalarında, hem de değerlendirme sürecinde katılımcı bir yöntem kurgusuna dayanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2020, 19:47

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER