TAKSİT SAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

1 Ocak 2014 yılından beri çeşitli değişiklikler ile uygulanan kredi kartına taksit uygulamasında bazı ürünlerde yine değişiklik yapıldı.

TAKSİT SAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kredi kartı ve nakit çekimlerinde taksit sayısını 1 Ocak 2014’ten itibaren 9 ayla sınırlandırmış, telekomünikasyon, gıda ve akaryakıtta ise taksit uygulamasını tamamen kaldırmıştı. Ayrıca tüketici kredileri de 36 ay ile sınırlanmıştı. Tüketici kredileri ve kredi kartları için yapılan bu uygulama ile tüketicilerin borçlanmasını kontrol altına almak ve tüketicinin kendi gelirinin çok üzerinde bir borçlanmaya gitmesinin önüne geçmek istenmişti. Ayrıca bu yolla, tüketicilerin özellikle ithal ürünlere, özellikle de cep telefonuna talebi azaltılarak, cari açığın azalatılması da amaçlanmıştı.

Ancak bu düzenlemeler ilk konulduğu sertlikte uygulanmadı ve yasağın konulmasından daha 10 ay geçmemişken, kuyum alımında taksit yasağı kaldırıldı ve 4 ay ile sınırlandırıldı.

Daha sonra da BDDK tarafından yapılan düzenlemeler ile yasak ve sınırlamalar esnetildi. 2016 yılında yapılan düzenleme ile tüketici kredileri 48 aya çıkarılırken kredi kartına taksit sınırı da 9 aydan 12 aya çıkarılmış, ayrıca bazı ürün gruplarında taksit yasağı kaldırılmıştı. Yine elektronik ürünlerde de taksit yasağı kaldırılarak 12 taksit imkanı getirilmişti. Bu değişikliğin sebebi ise bu kez daralan iç talebi canlandırmak oldu.

2018 yılı ise birçok sektör açısaından ekonomik kriz açıkça kendisini hissettirdi, daralan talebi aşmak için yine kredi kartı ve tüketici kredileri taksit sayısında artış yapılması beklenirken, bankalara olan borçların korkutucu rakamlara ulaşması BDDK açısından bir çıkmaz gibi görünüyor.

1 Eylül 2018 tarihinden itibaren yapılan köklü değişiklikler ile tüketici kredileri yeniden 36 aya indirilmiş, elektronik eşya alımlarında 3 ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık ve konaklama ile ilgili harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanmaya başlamış, yine taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ay, cep telefonu, tablet ve bilgisayar alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi 6 ay ile sınırlandırılmıştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kredi kartlarında hava yolu ve konaklama harcamalarında taksit sayısı üst sınırının 6'dan 9'a çıkarıldı. Tüketici kredileri taksit sayısında da düzenleme yapıldı. Fiyatı 3,500 TL'nin altında olan cep telefonu kredilerinde vade 6 aydan 12 aya çıkarıldı. 12 ay vade 31 Ocak 2019'a kadar geçerli olacak.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 14:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER