Türkiye'de Kendi Kendine Çöken Binalar Tarihi

6 Şubat tarihinde İstanbul Kartal'da kendi kendine çöken binada 15 kişinin ölmesi ile bina güvenliği yine gündeme geldi.

Türkiye'de Kendi Kendine Çöken Binalar Tarihi

İstanbul'un Kartal ilçesi Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta bulunan 8 katlı bir bina 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 16.00 sıralarında çöktü. İlk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğü açıklanırken, her geçen saat ölenlerin sayısı arttı ve bu yazının kaleme alındığı dakikalarda ölenlerin sayısı 15'e çıktı.

Türkiye'de 10 milyondan fazla kaçak yapı mevcut, Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı için de imar barışı başvurusu yapılmış. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla yapılan açıklamada “Mühendislik hizmeti almama, gerekli zemin etüdü yapmama, denetimden kaçınma, uygun malzeme kullanmama, hatalı proje uygulama ve projede olmayan eklenti ve eksiltmeler yapma gibi nedenlerle her yıl Yeşilyurt Apartmanı’ndaki gibi çökmeler meydana geliyor.”  denildi.Bu bina Türkiye'de kendi kendine çöken ilk bina değil ve ne yazık ki son da olmayacak.

.

Bir yapı kendi kendine neden çöker? 

Bu sorunun ilk sebebi ülkemizde her ne kadar çokça inşaat mühendisi olsa da binaların inşaatının çoğunlukla vasıfsız işçiler tarafından yapılmasıdır, az çimento kullanılması, çok su katılması gibi durumlara sıkça rastlansa da bu çok önemsenen bir durum değildir zira, ne kadar ötü hazırlanırsa hazırlansın o çimento donar ve binayı ilk başta ayakta tutmaya gücü yeter.

Binalar yapılırken beton kadar önemli bir ikinci husus da ihmal edilir, betonu binayı taşıyacak şekilde yakta tutan demir kullanımı son derece özensizdir. Bina betonlarında yeterince demir kullanılsa bile binanın mukavemetini arttırıcı şekide kullanılması neredeyse rastlanılmayan bir durumdur.

Son olarak müteahhitler genellikle işi kat karşılığı olarak aldığı için kendisine kalan dairelerden maliyet ve kar hesabı yaptıklarından, binanın görünüşüne önem vermekte, ancak görünmeyen taşıyıcı sistemi kadar ucuza maletmeye çalışmaktadır. Bu nedenle malzemeden dahi çalınmasına göz yummakta hatta teşvik etmektedir.

Binalara sonran eklenen kaçak katlar da binanın kololnlarına taşıyabileceğinden fazla yük binmesine neden oluyor, ne yazık ki bu konuda binanın betondan kolonlarının her yükü taşıyabileceğine dair yaygın bir yanlış inanış mevcut.

Binalar yapılırken kullanılacak beton ve malzemenin kullanım amacına göre de değişiklik göstermesi gerekiyor, örneğin altında fırın olacak şekilde yapılmayan bir binanın altına fırın açılması, taşıyıcı sistemdeki betonun yüksek ısılara maruz kalmasına ve mukavemetinin bozulmasına yol açtığı da bir gerçek.

Son olarak yukarıdakilerin tümünden daha fazla bir bilinçsizlik örneği nedeniyle de binaların kendi kendine çöktüğüne tanık olmaktayız, binaların alt katlarının özellikle işyeri olarak kullanılabilmesi ve alan kazanmak için kololnların kesilmesi de sıkça karşılaşılan bir durum.

Burada özetlenen nedenler binaların kendi kendine çökmesinin nedenlerine ilk sıraları çekemektedir ancak tabi ki nedenler bunlarla sınırlı değildir.

.

Kendi kendine çöken binalar...

Kartal'daki bina ilk değil demiştik, Kartal'daki bina 1992 tarihinde 5 kat olarak projelendirilen binaya daha sonra 3 katın kaçak olarak ilave edildiği tespit edilmiş, taşıyıcı sistem 27 yıl dayanmış ve şu anda 15 kişiye mezar olmuş durumda.

Bu konuda yakın tarihte olması nedeniyle hafızalardan silinmemiş olan Zümrüt Apartmanı, Kurban Bayramının 2. gününde 2 Şubat 2004 tarihinde 92 (9 aylık hamile kadının çocuğu ile birlikte aslında 93) kişiye mezar olmuştu. 

Diyarbakır'da 1983 yılı Ocak ayında Şehitlik Semti'nde bulunan Hicret Apartmanı kendi kendine çökünce, içinde bulunanlardan 93 kişi yaşamını yitirdi.

10 Ağustos 2000’de Mersin'de çöken 43 yıllık binada 2 kişi öldü.

29 Ocak 2003 tarihinde İstanbul Beyoğlu'nda çöken eski bir binada 6 kişi öldü.

12 Aralık 2006'da  Diyarbakır'da Kurdoğlu Askeri Lojmanlarında bir bina kısmen çöktü, 8 kişi öldü.

4 Şubat 2007'de Diyarbakır’da 8 katlı bina çöktü. Apartman önceden boşaltılmış olmasına rağmen 5 kişi öldü.

27 Şubat 2007'de İstanbul Zeytinburnu’nda kaçak olarak inşa edilen imar affıyla iskan izni alınan bina çöktü ve 3 kişi öldü.

2 Ağustos 2008'de Konya’da bir kız yurdu yıkıldı. 17 öğrenci hayatını kaybetti.

16 Eylül 2015'te Üsküdar'da bina başka inşaat nedeniyle çöktü 1 kişi öldü.

13 Ocak 2017'de İstanbul Zeytinburnu’nda bina çöktü ve 2 kişi öldü.

Bunlar haricinde de kimsenin ölmediği ancak yaralıların olduğu vey çökmeden önce son anda boşaltılan onlarca daha kendi kendine çökme vakıası mevcut.

.

.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 23:39

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER