Türkiye'nin Yoğun Bakım Karnesi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yoğun bakımların %63 doluluk oranı olduğunu belirtmesi, gözlerin yoğun bakım ünitelerine çevrilmesine neden oldu.

Türkiye'nin Yoğun Bakım Karnesi

Koronavirüs İle İlgili Güncel Tablo

Yeni tip koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı, bütün Dünya'da sağlık sistemlerinin sorgulanmasına neden oldu. Hastalık şu an için Avrupa'da İtalya, İspanya'nın, birkaç gün içinde de Fransa ve ABD'nin sağlık sistemlerinin ve yoğun bakım ünitelerinin başedemeyeceği boyutlara ulaşmış olacak. Her gün binlerce yeni vaka tespit edilmesi ve tespit edilen vakaların %10'unun 10-15 içinde yoğun bakıma ihtiyaç duyması, mücadelenin zorlukla devam etmesine neden oluyor, bu nedenle de İtalya 80 yaşın üstündeki hastaları hastaneye kabul etmezken, bu yaşın 70 yaşa düşürülmesini tartışıyor, zira bu durum belirlenen yaşın üstünün ölüme terkedilmesi demek. İspanya'da 80 yaşın üstündekiler için benzer bir uygulaaya gidilmesini tartışıyor. Sadece iki günde İtalya'da 1800, İspanya'da 1600 hasta hayatını kaybetti.

Yoğun Bakım Yatak Sayısı

Bu karamsar tablodan sonra ülkemiz açısından da durumun incelenmesi gerekiyor. Zira Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklama sonrası, soruları cevaplarken, ülkemizdeki yoğun bakım ünitelerinde %62-63 doluluk oranının olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nın resmi sayılarına göre ülkemizde 14.996, üniversite hastanelerinde 5.865, özel hastanelerde ise 15.379 yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 36 bin 240 yoğun bakım yatağı mevcut. Ancak Covid-19 pandemisi açısıdan daha önemli olan yetişkin yoğun bakım ünitesi sayısı olup, bu sayı toplam 22.728 olarak tespit edilmiş durumda, geriye kalan 1526’sı çocuk, 11.986'sı ise yenidoğan yoğun bakımı şeklinde olup, yenidoğan yoğun bakımı pandemi açısından işlevsiz durumda kabul ediliyor.

Yoğun Bakım Doluluk Oranı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre yoğun bakım üniteleri açısından normal dönemlerde %75 bir doluluk oranı bulunuyor, bu oran 3 haftadır acil ve hayati olmayan bütün operasyonların durdurulması nedeniyle %60'lara düşmüş durumda, kesin olarak bilinmemekle birlikte mevcut yoğun bakım doluluk oranının en büyük kısmı hala yenidoğan olarak kabul ediliyor. Bugün için bir hesaplama yapıldığında 22-23 bin yatak kapasitesinin dolu olduğu hesap edilebilir. Çocuk ve yenidoğan yoğun bakımı mevcut durumdan çok etkilenmediğinden, 9-10 bin bin yatak doluluğunun çocuk ve yenidoğan için olduğu- 13-14 bin doluluğun ise yetişkin doluluğu olduğu sonucuna varılabilir.

Bütün bu hesaplamalar şu an için 13-14 bin yoğun bakım doluluğu 9-10 bin civarında boş yoğun bakım yatağı olduğunu gösteriyor. Burada en önemli husus bu yatak miktarının özel hastanelerde daha yoğun iken, Üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çok az olması. Büyük nitelikte denilebilecek özel hastaneler de her ne kadar pandemi hastanesi kabul edilse de, şu ana kadar asıl yükü Üniversite ve Sağlık Bakanlığı hastaneleri çekiyor durumda. 

Peki bu sayı yeterli mi? 

Worldometers sitesine göre kritik vaka olarak en yoğun hasta italya ve ispanya'da bulunuyor, her iki ülkenin de 4 bin civarında kritik vakası mevcut, Fransa, İran ve ABD açısından ise kritik vaka sayısı 3 bin civarında. Kritik vakaların yoğun bakım hastası olduğunu düşünürsek eğer 9-10 bin boş yatak kapasitesinin çoğunluğunun da büyükşehirlerde olduğunu düşündüğümüzde son derece iyi görünüyor. Türkiye'nin bugün itibariyle vaka sayısı 7.402'ye yükselmiş durumda. kritik vaka yani yoğun bakım hastası ise 445 kabul ediliyor. Burada tek dileğimiz, neredeyse tamamı özel hastanelerde olan bu boş yatak durumunun sorun yaratmaması olacaktır.

Yoğun bakım açısından sorun yaşamayacağımıza göre son günlerde twitterda dolaşan bu videonun sebebi ne olabilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, bu hastane Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi değil ve bir yoğun bakım ünitesi değil ancak hangi hastane olduğunun pek önemi yok, daha vaka sayısı 3600 iken çıkan bu görüntü çok vahim, burası bir hastanenin acil / ilk yardım girişi gibi görünüyor, yoğun bakımda bu görüntüleri yaşamasak da acil girişlerinde dediğimiz gibi asıl yükü Üniversite ve Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler çektiği için benzer görüntülerle daha çok karşılaşacak gibiyiz.

Kısacası sğlık sistemimiz ve koronavirüs ile ilgili geleceğimiz özel hastanelere emanet gibi görünüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2020, 14:07

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER